Beslagen av narkotika i Rosersberg drar upp brottsstatistiken i kommunen.Foto: Street view/Google

Ökning av narkotikabeslag i postterminal drar upp brottslighet i kommunen

Otryggheten på kvällstid är fortsatt hög i flera kommuner i Stockholms län, enligt en aktuell lägesbild från Länsstyrelsen.

Brottsligheten i Sigtuna kommun har ökat markant under 2024, enligt en ny lägesbild från Länsstyrelsen i Stockholms län. Framför allt har antalet anmälda brott per 10 000 invånare ökat kraftigt, vilket till stor del tros bero på ett stort antal narkotikabrott vid Rosersbergs postterminal.

Otryggheten i kommunen är också påtaglig. Cirka 30 procent av invånarna i Sigtuna uppger att de känner sig otrygga i sitt närområde på kvällstid. Det placerar kommunen i nivå med Södertälje, Haninge och Järfälla, där otryggheten är bland de högsta i länet.

Även i kollektivtrafiken är otryggheten hög i Sigtuna. Kommunen är en av de där flest invånare uppger att de känner sig otrygga vid resor med buss och tåg, särskilt bland kvinnor, yngre personer och de med kortare utbildning.

Totalt sett har antalet anmälda livskvalitetsbrott i Stockholms län minskat något jämfört med föregående år, men i Sigtuna är trenden den motsatta. Bland de vanligaste brottstyperna finns skadegörelse, fordonsbrott och narkotikabrott.

Lägesbilden har sammanställts av flera myndigheter och kommuner, däribland Polisen, Region Stockholm och Stockholms stad, samt representanter från Sigtuna kommun.

valet2026

Askerson etta på Moderaternas lista

Politik Moderaterna har fastställt sin lista till fullmäktige, den toppas inte oväntat av kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson - Jag tackar för förtroendet att få toppa listan och tycker det är väldigt positivt att vi har en så bra mix av både nya och erfarna kandidater, säger han i ett uttalande.

Fler vapenbrott – narkotikabrotten minskar

Nyheter Antalet anmälda vapenlagsbrott ökade i Sigtuna kommun under 2025, samtidigt som flera andra brottstyper minskade. Det visar en genomgång av Brottsförebyggande rådets preliminära statistik som Newsworthy har gjort.

Singelolycka på Bilbyvägen

Nyheter Under kvällen inträffade en singelolycka på Bilbyvägen, väg 915, mellan Bärmö och Sigtuna industriområde. Räddningstjänsten ryckte ut till platsen.