Foto: UC

Ökning av konkurser i Sigtuna kommun

Konkurserna visade en markant ökning i kommunen under september och nedgången för årets första åtta månader är nu utraderad till att nu ligga på samma nivå som förra året.

Under de första nio månaderna av 2024 har Sigtuna kommun sett en liten ökning av konkurser jämfört med samma period förra året. Enligt uppgifter från UC har 39 konkurser inträffat hittills i år, vilket är en ökning med en konkurs jämfört med föregående år. Den mest anmärkningsvärda förändringen är den kraftiga uppgången som registrerades i september, där flera branscher drabbades.

Gabriella Göransson, vd på UC, kommenterar utvecklingen: “Återigen ser vi en liten ökning av konkurserna på den svenska marknaden vilket indikerar att återhämtningen går långsamt och det är tydligt att lågkonjunkturen hänger kvar längre än förväntat.”

I september ökade konkurserna särskilt inom fastighetsbranschen, där de steg med 62 procent, följt av information- och kommunikationsbranschen med 47 procent, samt juridik, ekonomi, vetenskap och teknik som visade en ökning med 35 procent. Trots en minskning av konkurser under den föregående månaden är framtiden för många företag osäker. Den totala ökningen av konkurser under årets nio första månader uppgår till tre procent, vilket signalerar en fortsatt utmanande ekonomisk situation för många verksamheter i Sigtuna.

Sigtuna tappar i ranking av företagsklimat

Näringsliv Sigtuna kommun backar 22 placeringar i Svenskt Näringslivs årliga ranking Lokalt företagsklimat och hamnar i år på plats 88 av landets 290 kommuner. Det är kommunens sämsta resultat sedan mätningarna startade 2001. Undersökningen bygger på enkätsvar från över 32 000 företagare i Sverige.

Elever får prova på byggyrken vid Arlanda

Näringsliv Den 17–18 september hålls en yrkesmässa på Byggbranschens säkerhetspark vid Arlanda, dit omkring 400 elever från årskurs 8 och 9 är inbjudna. Under två dagar får eleverna testa på olika yrken inom samhällsbyggnadssektorn genom 11 stationer bemannade av yrkesverksamma.

Norwegian utökar från Arlanda nästa sommar

Näringsliv Norwegian presenterar sitt basprogram för sommaren 2026 och meddelar att flygbolaget kommer att trafikera över 60 linjer till mer än 50 destinationer från Sverige. För Arlanda innebär det fler avgångar till flera populära resmål samt en breddning av utbudet.

Marknadsplatsen prisas

Näringsliv Marknadsplatsen i Terminal 5 på Arlanda har utsetts till vinnare i den nordiska finalen av NCSC Nordic Awards i kategorin ”Årets kommersiella yta under 25 000 kvadratmeter”.

Stor fastighetsaffär i Sigtuna

Näringsliv En fastighetsaffär har genomförts i Sigtuna och Knivsta. Arnolds Vingar AB har sålt ett bestånd bestående av fyra bostadsfastigheter, en förskola och en kontorsfastighet till CJE Förvaltnings AB. Totalt omfattar affären 3 500 uthyrbara kvadratmeter i centrala lägen.

Märsta Förenade testar eldriven lastbil

Näringsliv Märsta Förenade är med i ett nytt pilotprojekt tillsammans med Heidelberg Materials Ballast Sverige. Nu ska en helt eldriven lastbil köra grus och krossmaterial mellan täkten i Riksten och kunder i Stockholm, både dag och natt.