Antalet covid-19-fall ökar igen men det finns ingen anledning till panik uppger FHM.
Under de senaste tre veckorna har åtta nya fall av covid-19 rapporterats i Sigtuna kommun, enligt Folkhälsomyndigheten. På länsnivå har mellan 10-20 fall rapporterats dagligen under juli månad.
Folkhälsomyndigheten noterar en generell ökning av bekräftade covid-19-fall under de senaste fem veckorna, särskilt bland äldre och personer med underliggande sjukdomar.
Trots denna ökning anser läkaren Henrik Widegren att covid-19 nu har minskat till den grad att vanliga förkylningar inte borde skapa oro. ”Jag tycker att vi fortfarande lever kvar lite grann i någon slags litet pandemitänk och att vi får börja gå tillbaka och se förkylningar som en förkylning,” säger han till Sveriges Radio.
Nyheter En 39-årig man från Märsta har dömts för försök till våld mot tjänsteman och våldsamt motstånd efter en händelse på Centralen i Stockholm i juni förra året.
Politik Humlegården föreslås utvecklas till en gemensam träffpunkt med bland annat bibliotek och kontaktcenter. Det framgår av en förstudie som nu har presenterats för kommunen.
Nyheter Tullverket stoppade ett omfattande smugglingsförsök på Arlanda efter att en leverans med solpaneler visat sig innehålla stora mängder narkotika.
Nyheter Skidsäsongen är i gång och flera större skidorter har höjt sina priser. För Sigtunabor kan dagskort variera mellan 30 och 390 kronor, beroende på anläggning.
Nyheter Under december genomfördes en jultävling där invånare kunde skicka in bidrag på återbrukade julklappar. Nu har juryn, med representanter från Sigtuna Vatten & Renhållning AB, utsett vinnarna.
Blåljus Ett dött lodjur påträffades under förmiddagen intill E4 norr om avfarten mot Arlanda. Eftersom ingen förare anmält olyckan upprättar polisen en anmälan om jaktbrott.
Nyheter Pendeltågstrafiken påverkas i helgen av omfattande banarbeten. Från natten mot lördag stoppas pendeltågen på delar av sträckan, vilket får konsekvenser för resenärer vid Märsta och Rosersberg station.