Polis utesluter inte att det kan finnas ett samband mellan branden och mordet
Oklart samband mellan mord och brand
Polisen uppger att den som hotade SSHL förra veckan inte är misstänkt för branden då denne sitter frihetsberövad. Men man vill gärna ha in tips om både mordet och branden som inträffade under natten till måndag.
I ett inlägg på Facebook kommenterar Polisen i Sollentuna/Väsby/Sigtuna nattens händelser.
När det gäller branden så pågår den fortfarande och insatsen är igång med eftersläckning. Så fort det är möjligt ska teknisk undersökning genomföras. Man dementerar också uppgifter om att det ska finnas en koppling mellan den misstänkte för hotet i torsdags och branden då den som hotade skolan sitter frihetsberövad.
Polisen har nu identifierat den som hittades avliden i Rävsta och man kan bekräfta att det är en minderårig person. Polisen kan varken utesluta eller bekräfta kopplingar mellan branden i Sigtuna, mordet samt händelsen med hotet i torsdags. Polis finns på plats i Sigtuna under dagen och kvällen.
Blåljus En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.
Notiser Det råder stor till mycket stor risk för gräsbrand i snöfria områden under onsdagen den 4 mars mellan klockan 11.00 och 19.00. Varningen omfattar östra Svealand, där Sigtuna kommun ingår.
Notiser SAS ställer in alla flyg till och från Israel och Libanon fram till den 16 mars på grund av konflikten i Mellanöstern. Fler än 4 000 svenskar är strandsatta i regionen.
Nyheter Lodjursjakten i länet stoppas tills vidare efter beslut den 27 februari. Därmed kan den licensjakt som Länsstyrelsen i Stockholms län beslutat om inte starta den 1 mars som planerat.
Nyheter Den man i 20-årsåldern som häktades förra veckan misstänkt för deltagande i terroristorganisation arbetade samtidigt inom kommunal verksamhet, uppger SVT Nyheter.
Blåljus En kvinna i 40-årsåldern har anhållits misstänkt för försök till grov misshandel efter en händelse i en lägenhet i Märsta natten mot torsdag, enligt unt.se.
Nyheter Tullverket begär ökade anslag de kommande åren och lyfter behovet av mer resurser för att klara EU:s nya krav och stärka arbetet mot organiserad brottslighet. Myndigheten lämnar nu sitt budgetunderlag till regeringen.
Nyheter Omständigheterna kring det grova brottet som inträffade på Migrationsverkets återvändandecenter är fortsatt oklara, men nu verkar ändå brottsrubriceringen offentlig. Det rör sig om grov våldtäkt mot barn.