Oklart resultat efter Onsdagsräkningen

Onsdagsräkningen har ännu inte presenterats på Valmyndighetens hemsida. Först klockan 21 var man klara hos Valnämnden i Sigtuna.

Onsdagsräkningen drog ut på tiden hos Valnämnden i Sigtuna kommun trots att det var färre antal röster som skulle sorteras och räknas än vid valet 2014. Klockan 21.15 meddelande Valnämndens ordförande Sven–Ingvar Holmgren (M) att man var klara med räkningen och att han var på väg med valsedlarna till Länsstyrelsen. Hur resultatet i kommunen har blivit har ännu inte presenterats på Valmyndighetens hemsida.

För att det ska bli någon ändring i mandaten krävs att Alliansgruppen tappar två mandat.

Många villor riskerar fuktskador vid kraftigt regn

Nyheter Allt fler småhus i Sigtuna och övriga Stockholms län visar tecken på klimatrisker som kan leda till skador vid extremväder. Enligt en ny sammanställning från If och Anticimex har mer än var fjärde villa i länet brister som kan göra dem sårbara vid exempelvis översvämning eller skyfall.

Hotfull man missade flyg

Blåljus En man som skulle resa iväg till Thailand från Arlanda fick ändra sina planer sedan han uppträtt hotfullt mot andra resenärer.