Foto: Genrebild/Stockholms stads Bostadsförmedling

Oklart med antal nyanlända för 2019

Stockholms län kommer att ta emot 3000 nyanlända enligt bosättningslagen för 2019. Nu är det upp till Länsstyrelsen att fördela hur många respektive kommun ska ta emot.

3000 nyanlända med permanent uppehållstillstånd ska Stockholms län ta emot 2019. Detta enligt ett förslag från Migrationsverket till regeringen. Efter att regeringen fattat beslut vilket väntas ske i oktober kommer länsstyrelserna att besluta om hur kommuntalen ser ut.

Sigtuna kommun tog emot 73 nyanlända enligt anvisningstalen för 2018. Totalt i länet var det 4913 personer som skulle tas emot. Sigtuna kommun är en av flera kommuner i länet som haft problem med att ordna bostäder åt de anvisade. Några har också vräkts eller fåt flytta ut i samband med att bosättningslagen bara gäller i två år för kommunerna. Det vill säga kravet från Riksdagen är att kommunerna tillhandahåller bostad i två år, därefter är det upp till de nyanlända att lösa sin boendesituation själva.

ambulanskrisen

Så ska Ambulanskrisen lösas

Politik Finansregionrådet Aida Hadžialić (S) satt på måndagen i möte med Vårdförbundet och Kommunal för att diskutera och hitta lösningar på krisen inom ambulanssjukvården där det i Sigtuna kommun förra veckan saknades personal till ambulansen.

Varning för skyfall – risk för översvämningar

Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för skyfallsliknande regn i Östra Svealand, vilket inkluderar Sigtuna kommun. Varningen gäller från natten mot tisdag den 29 juli klockan 01.00 och sträcker sig fram till klockan 19.00 samma dag.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening