Ökat utrikesresande och nya flyglinjer från Arlanda i maj

Stockholm Arlanda Airport noterade en ökning av utrikesresandet under maj månad, enligt ny statistik från Swedavia.

Totalt reste drygt tre miljoner resenärer via Swedavias tio flygplatser under månaden, vilket är en minskning med en procent jämfört med samma period förra året. Utrikestrafiken låg på en stabil nivå, medan inrikesresandet fortsatte att minska i stora delar av landet.

På Arlanda lanserades 15 nya flyglinjer i samband med starten av sommarens trafikprogram. Sju av dessa går till nya destinationer, däribland Sarajevo, Zakynthos, Marseille och Porto. Två nya flygbolag har också etablerat sig på flygplatsen – Animawings med trafik till Bukarest och AJet som nu flyger till Istanbul.

Under juni återupptar United Airlines och Air Canada sina säsongslinjer till New York och Toronto, vilket innebär att Arlanda under sommaren har trafik till Nordamerika med både Delta, United, SAS och Air Canada.

Swedavia konstaterar att efterfrågan på utrikesresor från Arlanda fortsätter att vara stark, medan inrikestrafiken visar en mer varierad utveckling beroende på region.

Elever får prova på byggyrken vid Arlanda

Näringsliv Den 17–18 september hålls en yrkesmässa på Byggbranschens säkerhetspark vid Arlanda, dit omkring 400 elever från årskurs 8 och 9 är inbjudna. Under två dagar får eleverna testa på olika yrken inom samhällsbyggnadssektorn genom 11 stationer bemannade av yrkesverksamma.

Norwegian utökar från Arlanda nästa sommar

Näringsliv Norwegian presenterar sitt basprogram för sommaren 2026 och meddelar att flygbolaget kommer att trafikera över 60 linjer till mer än 50 destinationer från Sverige. För Arlanda innebär det fler avgångar till flera populära resmål samt en breddning av utbudet.

Marknadsplatsen prisas

Näringsliv Marknadsplatsen i Terminal 5 på Arlanda har utsetts till vinnare i den nordiska finalen av NCSC Nordic Awards i kategorin ”Årets kommersiella yta under 25 000 kvadratmeter”.

Stor fastighetsaffär i Sigtuna

Näringsliv En fastighetsaffär har genomförts i Sigtuna och Knivsta. Arnolds Vingar AB har sålt ett bestånd bestående av fyra bostadsfastigheter, en förskola och en kontorsfastighet till CJE Förvaltnings AB. Totalt omfattar affären 3 500 uthyrbara kvadratmeter i centrala lägen.

Märsta Förenade testar eldriven lastbil

Näringsliv Märsta Förenade är med i ett nytt pilotprojekt tillsammans med Heidelberg Materials Ballast Sverige. Nu ska en helt eldriven lastbil köra grus och krossmaterial mellan täkten i Riksten och kunder i Stockholm, både dag och natt.

Gårdsförsäljning gav lyft för First Distillery

Näringsliv Sedan den 1 juni är gårdsförsäljning av alkohol tillåten i Sverige. För First Distillery vid Wenngarns slott i Sigtuna har förändringen redan gett märkbara resultat. Omsättningen har ökat med omkring 30 procent under sommaren.

Norwegian med rekordsommar – starkt resande från Arlanda

Näringsliv Norwegian-koncernen redovisar fortsatt starka siffror för sommaren. I juli reste nära 2,6 miljoner passagerare med Norwegian, vilket är det högsta antalet sedan pandemin. På Arlanda, där bolaget har en av sina viktigaste baser, har resandet varit intensivt under månaden.