Pia JosefssonFoto: Pressbild

Ökat intresse för odling hos Herresta lada

I en tid av allmän oro och osäkerhet har intresset för odling och självförsörjning ökat markant. Hemarbete och en strävan efter en mer hållbar livsstil bidrar troligen till denna ökning. Herresta Lada, som redan har en populär odlingskurs, upplever nu ökat tryck på grund av den ökade efterfrågan på lokal matproduktion.

Tord Olsson från Herresta Lada meddelar entusiastiskt att kursen, med händerna i jorden, är som ett säkert vårtecken. Han noterar glädjefyllt hur intresset för att producera egen mat fortsätter att öka år från år. Tord poängterar behovet av att återinföra och sprida kunskapen om odling från en tid då det var en vanlig kunskap för gemene man.

Förra årets kurs med 15 platser blev fullbokad i tid, och inför årets kurs har antalet platser utökats till 20. För att säkerställa hög kvalitet har två erfarna odlingspedagoger, Pia Josefsson och Monika Persson, anlitats. Deras mål är att hjälpa alla kursdeltagare att lyckas med sina odlingsambitioner.

Pia Josefsson, kursledare och trädgårdsmästare, delar sin glädje över att bidra med kunskap och stöd för att ge kursdeltagarna en upplevelse av både odlarglädje och rikliga skördar. Kursen fokuserar även mer på färg och form samt gestaltningen av köksträdgården. Monika Persson, kursledare och trädgårdsmästare med konstskoleutbildning, betonar vikten av att integrera estetiska inslag som färgprakt och blommor för att höja odlingens värde.

Målet med kursen är att stimulera odlarglädje och uppmuntra till rikliga skördar. Deltagarna förväntas inte bara lära sig odla utan också skapa en gemenskap där de kan stödja varandra under och efter kursen.

Herresta Ladas odlingssäsongskurs över hela 2024 kommer att hållas i Odensala och syftar till att främja ett rikt och meningsfullt liv. Gården, varsamt renoverad, är belägen i ett vackert kulturlandskap och fungerar som en inspirationsplats för biologisk mångfald.

Valsta kyrka fyller 50 år

Kulturnyheter Valsta kyrka, den yngsta av Märsta pastorats kyrkor, firar i år sitt 50-årsjubileum. Kyrkan byggdes 1975, mitt under en tid av nybyggaranda i stadsdelen Valsta. Med sin placering vid Valsta torg har den sedan starten haft en central roll i området.

SVT spelade in i Märsta för Arvinge okänd

Nöjesnyheter SVT Göteborgs program Arvinge okänd gjorde under måndagen inspelningar i Märsta. Programledaren Kattis Ahlström besökte juristen Christer Bjurestedt Linde på Murkelvägen, där delar av ett kommande avsnitt spelades in.

Märstarapparen 25 släpper ny singel

Nöjesnyheter Märstarapparen 25 är aktuell med nya singeln Bad Man, som släpptes den 8 augusti via EMI Sweden/Universal Music. Låten bjuder på tydliga afrobeatsinfluenser och följer upp sommarens tidigare släpp Wahala.

Sara Sandberg ställer ut i Sigtuna

Kulturnyheter Sara Sandberg som tidigare studerat på SSHL ställer ut på Plåt Pelles i höst: - Utställningen består ett flertal verk där fotografi kombineras med digitalt måleri och där djuren står i fokus för bildberättelsen. Med min fotokonst skapar jag bildvärldar fyllda av mystik, stillhet och nyfikenhet, berättar Sara.