Pia JosefssonFoto: Pressbild

Ökat intresse för odling hos Herresta lada

I en tid av allmän oro och osäkerhet har intresset för odling och självförsörjning ökat markant. Hemarbete och en strävan efter en mer hållbar livsstil bidrar troligen till denna ökning. Herresta Lada, som redan har en populär odlingskurs, upplever nu ökat tryck på grund av den ökade efterfrågan på lokal matproduktion.

Tord Olsson från Herresta Lada meddelar entusiastiskt att kursen, med händerna i jorden, är som ett säkert vårtecken. Han noterar glädjefyllt hur intresset för att producera egen mat fortsätter att öka år från år. Tord poängterar behovet av att återinföra och sprida kunskapen om odling från en tid då det var en vanlig kunskap för gemene man.

Förra årets kurs med 15 platser blev fullbokad i tid, och inför årets kurs har antalet platser utökats till 20. För att säkerställa hög kvalitet har två erfarna odlingspedagoger, Pia Josefsson och Monika Persson, anlitats. Deras mål är att hjälpa alla kursdeltagare att lyckas med sina odlingsambitioner.

Pia Josefsson, kursledare och trädgårdsmästare, delar sin glädje över att bidra med kunskap och stöd för att ge kursdeltagarna en upplevelse av både odlarglädje och rikliga skördar. Kursen fokuserar även mer på färg och form samt gestaltningen av köksträdgården. Monika Persson, kursledare och trädgårdsmästare med konstskoleutbildning, betonar vikten av att integrera estetiska inslag som färgprakt och blommor för att höja odlingens värde.

Målet med kursen är att stimulera odlarglädje och uppmuntra till rikliga skördar. Deltagarna förväntas inte bara lära sig odla utan också skapa en gemenskap där de kan stödja varandra under och efter kursen.

Herresta Ladas odlingssäsongskurs över hela 2024 kommer att hållas i Odensala och syftar till att främja ett rikt och meningsfullt liv. Gården, varsamt renoverad, är belägen i ett vackert kulturlandskap och fungerar som en inspirationsplats för biologisk mångfald.

Märstarapparen 25 släpper ny singel

Nöjesnyheter Märstarapparen 25 är aktuell med nya singeln Bad Man, som släpptes den 8 augusti via EMI Sweden/Universal Music. Låten bjuder på tydliga afrobeatsinfluenser och följer upp sommarens tidigare släpp Wahala.

Sara Sandberg ställer ut i Sigtuna

Kulturnyheter Sara Sandberg som tidigare studerat på SSHL ställer ut på Plåt Pelles i höst: - Utställningen består ett flertal verk där fotografi kombineras med digitalt måleri och där djuren står i fokus för bildberättelsen. Med min fotokonst skapar jag bildvärldar fyllda av mystik, stillhet och nyfikenhet, berättar Sara.

EPA/Motorskoj samlar traktorer och publik i Odensala på lördag

Nöjesnyheter Idag lördag fylls Odensala bygdegård med A-traktorer, bilar och motorintresserade från bygden. Det är dags för EPA/Motorskoj – ett evenemang som lockar både unga förare och nyfikna åskådare till en heldag med utmaningar, utställning och kortegekörning genom Odensala, Märsta och Knivsta.

ADAAM släpper nytt med Greekazo

Nöjesnyheter På fredag släpper Märstarapparen Adaam sin nya singel "Ela Ela", ett samarbete med Greekazo. Låten är den tredje från deras gemensamma EP Nya skolans ledare, som kommer ut den 15 augusti.

sommar i sigtuna kommun

Tjejer Oxå skapar trygghet och gemenskap bland unga i Märsta

Märstafolket Två 15-åriga tjejer från Märsta deltar i projektet Tjejer Oxå, där unga får chansen att lära sig om trygghet och säkerhet i samhället. Bakom initiativet står Räddningstjänsten tillsammans med bland annat polis, ambulans och brandkår. Syftet är att skapa gemenskap och ge unga meningsfulla aktiviteter efter skoltid.

sommar i sigtuna kommun

Sigtuna Möte arrangeras 23 augusti

Nöjesnyheter Lördagen den 23 augusti är det dags för den traditionsenliga sensommarmarknaden Sigtuna Möte – ett evenemang med historiska rötter som sträcker sig tillbaka till det sista jordbruksmötet i Sigtuna stad år 1912. Sedan dess har marknaden utvecklats till en återkommande folkfest som i över femtio år lockat både lokalbefolkning och besökare.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening