Ökade restider i busstrafiken

Mellan åren 2013-2019 ökade restiden på busarna med 7,6 procent inom Storstockholms länstrafik.

Nobina har analyserat nästan 61 000 bussavgångar i Stockholms län mellan åren 2013-19 och kommit fram till att restiden förlängts med 7,67 procent. Det är mest av alla storstäders busstrafik. Västra Götaland ligger på 7,17 och Skåne på 3,19.
– Vi vet att restiden är helt avgörande för om människor väljer att åka buss eller bil till jobbet. Att restiderna blir längre är alltså oroväckande. Om inte framkomligheten för busstrafiken ökar finns risk att Sverige inte når sina klimatmål. Omvänt finns också stora möjligheter att förbättra både kollektivtrafiken och klimatet om framkomligheten ökar, säger Jonas Kempe, vice vd och marknadschef på Nobina Sverige.

Nobina menar att fler och snabbare bussar skulle ge kollektivtrafiken betydligt fler resenärer. Men ett problem är att det i storstäderna saknas förutsättningar att köra mer och snabbare trafik på grund av bristande framkomlighet. Med rapporten hoppas Nobina att en diskussion ska lyftas om åtgärder som kan förbättra framkomlighet i de delar av landet där utmaningarna är som mest påtagliga.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Man åtalas för grovt olaga intrång på Arlanda

Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening