Ni kanske har sett ambulanshelikoptern oftare än vanligt i kommunen, det stämmer nämligen, enligt Region Stockholm har antalet uppdrag ökat.
Antalet uppdrag för ambulanshelikoptern har i regionen ökat med en tredjedel. Även i kommunen har helikoptern synts till flitigt i sommar. Inte alla fall är av nyhetsvärde och märsta.nu rapporterar inte om sjukdomsfall. Men vid fler tillfällen har helikoptern förekommit i olyckshändelser, som i samband med båtolyckan i Rävsta där en person avled och en person skadades sedan en båt kantrat. – Ambulanshelikoptern är en viktig resurs som snabbt kan nå alla delar av länet. Det har ju varit ett speciellt år då extra många semestrat hemma, det har säkert bidragit till ökningen av antalet uppdrag, säger Patrik Söderberg, chefläkare för den prehospitala vården i Region Stockholm.
Mellan 15 maj-15 augusti i år har antalet uppdrag i hela länet varit drygt 1900 stycken. Jämfört med förra året var siffran 1441. Ambulanshelikoptern åker ut på tre olika typer av uppdrag, främst är det så kallade Prio 1 där det är ett misstänkt livshotande tillstånd. I sådana fall skickas även närmaste ambulans till platsen med både blåljus och sirener för att påkalla fri väg så att ambulansen snabbt kommer fram till den som är i behov av vård.
Ung & Student Sultan Abu-Tayea, elev i årskurs ett på teknikprogrammet vid Svea gymnasium i Sollentuna, har tilldelats 50 000 kronor i investeringskapital för sin affärsidé DriveClean – en mobil biltvättstjänst där bilen rengörs med ånga direkt på plats hos kunden.
Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.
Politik Nyligen visade statistik att Sigtuna kommun har låg lärarbehörighet i skolorna. Nu föreslår Liberalerna drastiska åtgärder för att höja behörigheten.
Nyheter Polisen i region Stockholm har tillsammans med samtliga kommuner i Stockholms län, inklusive Sigtuna kommun, skickat ut årets trygghetsmätning till invånare mellan 16 och 85 år. Syftet är att undersöka hur trygga medborgarna känner sig och hur många som utsatts för brott.
Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.
Nyheter Andelen personer som varit utan arbete i minst ett år i Sigtuna kommun var i stort sett oförändrad i mars jämfört med samma månad förra året. Det visar Arbetsförmedlingens senaste månadsstatistik.