Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Ökad risk för inbrott denna vecka

Det är som märsta.nu rapporterat om hög risk för inbrott i kommunen och nu varnar Polisen för ”snabba” inbrott under sportlovsveckan.

Nyligen rapporterade märsta.nu om e många inbrotten som har skett i kommunen. Under Sportlovet då många är bortresta finns det en förhöjd risk, rapporterar SVT Stockholm som hänvisar till ett facebookinlägg som Polisen har gjort. Flera området i länet ska vara drabbade av så kallade ”snabba” inbrott där gärningsmännen bara är inne i fem minuter och tillgriper gods för att därefter vara borta. Inbrotten ska ha skett nästan samtidigt vilket försvårat polisinsatserna då man larmas ut till flera adresser på en gång. Det är fram för allt Danderyd och Täby som drabbats av den typ av inbrott.

Sigtuna utan pris på Arkitekturgalan

Notiser Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.

Ökad skyddsjakt på vildsvin i Eneby och väg 263

Notiser Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.

valet2026

Lokalt stöd för Liberalernas nya linje

Politik Liberalerna i Sigtuna kommun har fortsatt stöd för partiledningen och partiledare Simona Mohamsson efter den nya linjen gentemot Sverigedemokraterna som presenterades förra veckan.