Foto: MMS-Bild

Ökad polisiär närvaro i Valsta

Med anledning av att Valsta utsetts till Riskområde kommer den polisiära bevakningen att öka.

Igår framkom att Valsta klassas som riskområde av polisen, det finns risk att Valsta blir klassat som ett särskilt utsatt område om inte trenden bryts trenden. Med klassningen riskområde så ska man återgå till normalläge är det tänkt och polisen samarbetar med ett antal aktörer, som kommunen. Regionpolischef Mats Löfving uttalade sig i Radio Stockholm under torsdagen med anledning av de nya områdena.
– Det blir mer intensiv polisbevakning med fokus på lokalt närvarande polis, det är inte bara synlig polis utan en en polis som syns mindre och som bekämpar kriminella nätverk, sa Löfving enligt Radio Stockholm.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening