Christoffer Boman

Ökad polisiär närvaro

Christoffer Boman, Lokalpolisområdeschef i Sollentuna, gick ut med ett tydligt budskap under måndagen: Vi förstärker närvaron.

Attacken på kommunhuset i Märsta var en motreaktion på att polisen gripit personer med kopplingar till kriminell nätverk i Märsta enligt lokalpolisområdeschef Christoffer Boman. Boman kallade händelsen oacceptabel. Nu kommer man att förstärka den polisiära närvaron i Märsta.
– Vi jar jobbat intensivt mot kriminella i Märsta som påverkar lokalsamhället negativt, vi har gripit folk, beslagtagit narkotika och vapen, sa Boman i ett Instagraminlägg.

Händelsen rubriceras som försök till grov mordbrand. En så kallad molotovcocktail med brandfarlig vätska kastades mot kommunhuset, den orsakade inga större skador då brandkår snabbt släckte.

 

Visa det här inlägget på Instagram

 

Hej jag heter Christoffer Bohman och är Lokalpolisområdeschef i Sollentuna. Just nu står jag i kommunhuset i Märsta där vi igår hade en händelse där man försökte slänga in en molotovcocktail något som vi rubricerar som grov mordbrand och det är helt oacceptabelt. Vi tillsammans med våra samverkanspartners har under lång tid arbetat intensivt mot kriminella som påverkar vårt lokalsamhälle och det tänker vi fortsätta göra med ökad närvaro. Om ni vet något eller har sett något så kontakta oss på 114 14 eller via polisen.se det går också bra att kontakta polis på plats. Ni kan inte lämna tips via våra kontot på facebook och Instagram.

Ett inlägg delat av Lokalpolisområde Sollentuna (@polisen_sollentuna)

regionsvalet

Längst väntetider till BUP i Stockholm

Politik Stockholms barn och ungdomar har lägst andel i landet som får tid hos barn- och ungdomspsykiatrin inom vårdgarantins gräns på 30 dagar. Det visar ny statistik från Sveriges Kommuner och Regioner.

Extra

Yxkvinna söktes i Steningeområdet

Blåljus Polisen larmades efter uppgifter om en kvinna som ska ha gått med en yxa längs vägen mot Steningebadet. Trots sökinsats med patrull och helikopter anträffades ingen misstänkt.

Mordet i Sigtunafjärden

Misstänkt i mordutredning i Sigtuna omhäktad

Nyheter Attunda tingsrätt har beslutat att en 50-årig man ska vara kvar i häkte, misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden 2015. Åklagaren har fått förlängd tid att väcka åtal.