Christoffer Boman, Lokalpolisområdeschef i Sollentuna, gick ut med ett tydligt budskap under måndagen: Vi förstärker närvaron.
Attacken på kommunhuset i Märsta var en motreaktion på att polisen gripit personer med kopplingar till kriminell nätverk i Märsta enligt lokalpolisområdeschef Christoffer Boman. Boman kallade händelsen oacceptabel. Nu kommer man att förstärka den polisiära närvaron i Märsta. – Vi jar jobbat intensivt mot kriminella i Märsta som påverkar lokalsamhället negativt, vi har gripit folk, beslagtagit narkotika och vapen, sa Boman i ett Instagraminlägg.
Händelsen rubriceras som försök till grov mordbrand. En så kallad molotovcocktail med brandfarlig vätska kastades mot kommunhuset, den orsakade inga större skador då brandkår snabbt släckte.
Vi kommer öka vår närvaro i Märsta och vi kommer aldrig backa på grund av att vi möts av motstånd. Vi kommer fortsätta arbetet mot det kriminella nätverket och vi kommer fortsätta att ta beslag och gripa misstänka. Invånarna i Sigtuna förtjänar trygghet! https://t.co/sAOxDoxTqu
Notiser Försvarsmaktens tjänstehund Terro, som försvann från övningsfältet i Rosersberg utanför Märsta på tisdagen vid 14-tiden, har nu hittats. Hunden lokaliserades under onsdagen i närområdet och kunde tas om hand av personal från Försvarsmakten.
Nyheter Uppdrag Gransknings program om Sigtuna kommun släpptes under onsdagsmorgonen. Programmet handlar om att konsultkostnader köpts in och att tjänstemän fått sluta. En konsekvens av ökade konsultkostnader ska ha blivit sänkt värme i lokaler.
Notiser Trygghetsvandringar genomförs regelbundet i Märsta centrum för att upptäcka brister i utemiljön och stärka tryggheten. Kommunen och fastighetsägare går tillsammans igenom områden där belysning, sikt och ordning behöver förbättras.
Blåljus Strax före midnatt larmades polis till Sätunaområdet med anledning av skottlossning mot en bil. En man har gripits misstänkt för bland annat mordförsök.
Nyheter Nästa vecka väntas minusgrader och snö i länet. Trafikverket förbereder därför intensifierad snöröjning och halkbekämpning på de större vägarna i kommunen. Vägar med mycket trafik prioriteras först, bland annat E4/Uppsalavägen, E20, E18 samt viktiga bussstråk och vägar till industriområden.
Nyheter Från den 1 december 2025 träder nya regler för bygglov i kraft. Syftet är att göra det enklare och tydligare för dig som ska bygga eller göra förändringar på din fastighet.
Nyheter Allt fler ungdomar i Sverige gör värnplikt. Under 2025 påbörjar 8 250 personer sin grundutbildning, vilket är 830 fler än året innan. Ökningen följer riksdagens beslut om att successivt stärka försvaret de kommande åren.
Nyheter Sigtuna kommun ligger under de nya gränsvärdena för luftföroreningar enligt EU:s kommande luftkvalitetsdirektiv. En analys från Hjärt-Lungfonden visar att halterna av partiklar och kvävedioxid i kommunen håller sig på godkända nivåer, vilket bidrar till bättre folkhälsa.