Sverigedemokraterna Sigtuna har hållit årsmöte under lördagen och Rune Öhlund omvaldes som ordförande.
Rune Öhlund omvaldes som ordförande för Sverigedemokraterna i Sigtuna, han valdes till ordförande under hektiska omständigheter förra året då flera före detta medlemmar var under unteslutningsärende men sedan självmant valde att kliva av partiet.
Hela presidiet omvaldes vilket innebär att Gert Höglund är kvar som 1:e vice ordförande och att Samuel Stephan är 2:e vice ordförande. Resterande i styrelsen är Åsa Boman, Ewa Rees, Tommy Olofsson och Bruno Bergström. Mötesordförande var distriksombudsman Dennis Ekström.
Blåljus Med båtsäsongen i full gång ökar även risken för stölder. Polisen uppmanar nu båtägare att vara extra vaksamma och ta till åtgärder för att förhindra brott.
Nyheter Antalet unga som kallas till mönstring ökar i takt med att värnplikten byggs ut. I år kallas 131 ungdomar från Sigtuna kommun, vilket motsvarar var sjätte 18-åring.
Blåljus Under vecka 10 registrerade polisen totalt 176 anmälningar om misstänkta brott i Sigtuna kommun. Av dessa rör 85 händelser som ska ha inträffat under samma vecka, medan övriga anmälningar gäller tidigare brott.
Blåljus Tre skarpa handgranater hittades i ett buskage nära en förskola i Märsta, enligt uppgifter till TV4 Nyheterna. Det var personal från förskolan som upptäckte föremålen och larmade polisen vid 15-tiden på onsdagen.