Rune Öhlund i samband med Valkvällen på väg in till Valvaka med SverigedemokraternaFoto: SD Facebook
Öhlund kopplas till Hells Angels
SD:s toppnamn Rune Öhlund kopplas till Hells Angels avslöjar Expo: - Jag tar avstånd från deras leverne och vad dom håller på med, säger Öhlund till Expo.
Det var i fredags som Expo avslöjade att Rune Öhlund, föregett gruppledare och numera toppnamn samt ordförande för SD-Sigtuna, varit på HA-fester. 2012 och 2017 var han på festerna enligt Expo. Samt vid ett tillfälle 2018. Öhlund har också under åren 2012-2014 spridit innehåll från en Hells Angels-kontrollerad sajt. Även vice ordförande i SD Sigtuna, Bruno Bergström, har intresse för Hels Angels och Bandidos där han följer diverse sidor kopplade till klubbarna.
Öhlund uppger för Expo att han tar avstånd från HA och deras leverne. Öhlund och Bergström är dock inte de enda inom SD runt om i landet som har intresse för MC-klubbar. Rune Öhlunds förklaring var att han körde mycket MC under den aktuella tiden och träffade massor med klubbar där han fick kompisar. Men han hat ingen kontakt med en MC-klubb i dagsläget.
Nyheter Tre projekt har nominerats i Sigtuna kommuns Arkitekturpris 2025. Vinnaren offentliggörs den 18 november och beslut fattas av kommunstyrelsen den 11 november.
Politik Socialdemokraterna i Sigtuna kommun har presenterat sin skuggbudget för 2026. Förslaget innehåller satsningar på skola, äldreomsorg samt kultur- och fritidsverksamhet. Partiet vill också öka fokus på miljöarbete, krisberedskap och långsiktiga investeringar i kommunens anläggningar.
Blåljus Vid 17.15-tiden på tisdagen larmades polisen till Märsta efter att en man i 25-årsåldern hotats av okända gärningsmän med ett vapenliknande föremål.
Nyheter I Aktuell Hållbarhets ranking över Årets miljökommun placerar sig Sigtuna i botten av kategorin Storstäder och storstadsnära kommuner, plats 42 av 46.
Nyheter Transportstyrelsen har slagit fast att A Flygbränslehantering AB (AFAB) inte får ställa egna krav på leverantörer som vill använda flygbränsleanläggningen på Arlanda.
Notiser Sigtuna kommun har antagit en ny arkitekturpolicy som ska vägleda utvecklingen av allt från stadsdelar och byggnader till parker, landsbygd och offentliga platser. Policyn ska bidra till trygga, hållbara och vackra livsmiljöer där människan står i centrum, enligt kommunen.
Nyheter Under det tredje kvartalet 2025 var sex av tio nyregistrerade personbilar i Sigtuna kommun laddbara, visar statistik som Newsworthy rapporterar.