Rune Öhlund i samband med Valkvällen på väg in till Valvaka med SverigedemokraternaFoto: SD Facebook
Öhlund kopplas till Hells Angels
SD:s toppnamn Rune Öhlund kopplas till Hells Angels avslöjar Expo: - Jag tar avstånd från deras leverne och vad dom håller på med, säger Öhlund till Expo.
Det var i fredags som Expo avslöjade att Rune Öhlund, föregett gruppledare och numera toppnamn samt ordförande för SD-Sigtuna, varit på HA-fester. 2012 och 2017 var han på festerna enligt Expo. Samt vid ett tillfälle 2018. Öhlund har också under åren 2012-2014 spridit innehåll från en Hells Angels-kontrollerad sajt. Även vice ordförande i SD Sigtuna, Bruno Bergström, har intresse för Hels Angels och Bandidos där han följer diverse sidor kopplade till klubbarna.
Öhlund uppger för Expo att han tar avstånd från HA och deras leverne. Öhlund och Bergström är dock inte de enda inom SD runt om i landet som har intresse för MC-klubbar. Rune Öhlunds förklaring var att han körde mycket MC under den aktuella tiden och träffade massor med klubbar där han fick kompisar. Men han hat ingen kontakt med en MC-klubb i dagsläget.
Politik Humlegården föreslås utvecklas till en gemensam träffpunkt med bland annat bibliotek och kontaktcenter. Det framgår av en förstudie som nu har presenterats för kommunen.
Nyheter Tullverket stoppade ett omfattande smugglingsförsök på Arlanda efter att en leverans med solpaneler visat sig innehålla stora mängder narkotika.
Nyheter Skidsäsongen är i gång och flera större skidorter har höjt sina priser. För Sigtunabor kan dagskort variera mellan 30 och 390 kronor, beroende på anläggning.
Nyheter Under december genomfördes en jultävling där invånare kunde skicka in bidrag på återbrukade julklappar. Nu har juryn, med representanter från Sigtuna Vatten & Renhållning AB, utsett vinnarna.
Blåljus Ett dött lodjur påträffades under förmiddagen intill E4 norr om avfarten mot Arlanda. Eftersom ingen förare anmält olyckan upprättar polisen en anmälan om jaktbrott.
Nyheter Pendeltågstrafiken påverkas i helgen av omfattande banarbeten. Från natten mot lördag stoppas pendeltågen på delar av sträckan, vilket får konsekvenser för resenärer vid Märsta och Rosersberg station.
Nyheter Nyblivna föräldrar i Märsta erbjuds nu hembesök av barnmorskor för att öka tryggheten och ge stöd efter förlossningen. Projektet, som startade som pilot i Rinkeby, har nu permanentats och sprids till flera mottagningar inom Region Stockholm.
Nyheter Under helgen utförs banarbeten mellan Sollentuna och Upplands Väsby, vilket påverkar Mälartåg, SL och Arlanda Express. Resenärer uppmanas räkna med längre restider.
Notiser En längre period med sträng kyla väntar i kommunen. Redan under de närmaste dygnen sjunker temperaturen till tvåsiffriga minusgrader, och kylan ser ut att hålla i sig i över en vecka.
Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.