Skånelas damlag och Moa LindénFoto: Skånela IF

Ohlsons förlänger partnerskap med Skånela

Under ett drygt år har Ohlssons och Skånela haft partnerskap, nu förlängs detta med särskilt fokus på damlaget.

Ohlssons samlar in hushållsavfall i bland annat Sigtuna kommun. Sedan ett år tillbaka är man även partner till Skånela IF. Nu förlängs avtalet.
– Det är en självklarhet för oss att samverka med såväl föreningslivet som näringslivet där vi är verksamma. Jag är stolt över att vi på detta sätt kan stötta Skånelas fina verksamhet och får vara en del av att utveckla handbollen – och framtida världsspelare, säger Mikael Blomqvist, regionchef för Ohlssons i region Mitt.

Skånelas Håkan Persson säger i ett uttalande att det betyder mycket med stöd från Ohlssons. Särskilt för damerna som kan satsa för att nå spel i Elitserien.

Damlagets Moa Lindén:
– Jag tycker det är fantastiskt att få detta stöd och tackar Ohlssons från hela damlaget för den möjlighet som företagets stöd ger oss. Tillsammans når vi nya höjder

Norwegian med rekordsommar – starkt resande från Arlanda

Näringsliv Norwegian-koncernen redovisar fortsatt starka siffror för sommaren. I juli reste nära 2,6 miljoner passagerare med Norwegian, vilket är det högsta antalet sedan pandemin. På Arlanda, där bolaget har en av sina viktigaste baser, har resandet varit intensivt under månaden.

Taxfree på Arlanda ofta dyrare än nätbutiker

Näringsliv Att handla parfym, hudvård och solglasögon i taxfreebutiken på Arlanda kan bli betydligt dyrare än att beställa samma produkter online. En ny prisanalys från Prisjakt visar att 87 procent av varorna kostar mindre i nätbutiker.

SAS satsar på ny flygplansflotta

Näringsliv SAS har beställt 45 nya jetflygplan av modellen Embraer E195-E2, med möjlighet att köpa ytterligare 10. En satsning som kan få påverkan på inrikesflyget i Sverige för SAS med omfattande verksamhet på Arlanda.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening