Foto: Jamshid Jamshidi

Ohälsosamma partiklar i luften minskar

Luften är bättre i kommunen under pandemiåret jämfört med 2015.

SLB-analys har på uppdrag av Östra Sveriges Luftvårdsförbund tagit fram halter av partiklar i luften. I Sigtuna kommun ligger man klart under normvärdet som är 40 mikrogram partiklar per kubikmeter. Sigtuna ligger kring 15-20. Områden kring E4:an, Arlanda och väg 263 har den sämsta luften. Det är först när man kommer utanför vägarna som partiklarna i luften är färre och kan ligga mellan 10-15 eller 0-10.

Dock är partikelhalten i kommunen klart lägre 2020 än 2015. 2015 års siffror visade 10-15 mikrogram per kubikmeter i stora delar av Märsta och även Sigtuna. Alltså inte bara kring de stora vägarna och Arlanda utan i bostadsområden.

regionsvalet

Längst väntetider till BUP i Stockholm

Politik Stockholms barn och ungdomar har lägst andel i landet som får tid hos barn- och ungdomspsykiatrin inom vårdgarantins gräns på 30 dagar. Det visar ny statistik från Sveriges Kommuner och Regioner.

Extra

Yxkvinna söktes i Steningeområdet

Blåljus Polisen larmades efter uppgifter om en kvinna som ska ha gått med en yxa längs vägen mot Steningebadet. Trots sökinsats med patrull och helikopter anträffades ingen misstänkt.

Mordet i Sigtunafjärden

Misstänkt i mordutredning i Sigtuna omhäktad

Nyheter Attunda tingsrätt har beslutat att en 50-årig man ska vara kvar i häkte, misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden 2015. Åklagaren har fått förlängd tid att väcka åtal.