Västra Bangatan är varje morgon och eftermiddag igenproppad när bommarna är nere.
Odensalabor: Kaos på Västra Bangatan
Odensalabor vittnar om kaos till och från Odensala varje morgon och eftermiddag förbi Västra Bangatan: - När bommarna är nere är det stopp för alla som ska norrut, säger en odensalabo till märsta.nu
Sigtuna kommun håller på med en del vägarbeten på Västra Bangatan i höjd med Märsta station. Den senaste veckan har det orsakat kaos särskilt för odensalabor som är beroende av den vägen för att komma till och från Märsta. – Man har gjort om så att det är bara en fil från bussarna förbi järnvägsövergången mot Västra Bangatan och Odensala. När bommarna är nere är det stopp för alla som ska norrut, berättar en odensalabo för märsta.nu
Odensalabon filmade även trafiken en morgon – Så där ser det ut varje morgon och eftermiddag.
Karolina Regius, kommunikatör på Kommunledningskontoret berättar för märsta.nu att filmen refererar till att köer bildas av järnvägsövergången. – Just nu påverkas också framkomligheten av att det pågår kantstensomsättning där trafik från Odensala och centrala Märsta möts för sväng in mot järnvägsövergången. Detta arbete kommer att vara klart i mitten av nästa vecka. Därefter kommer mittrefugen att göras om. Det är ett arbete som beräknas ta ca tre veckor, säger Karolina Regius.
Nyheter Midsommar är en av årets största resehelger och många väljer bilen för att ta sig till firanden utanför hemorten. Det innebär att trafiken ökar på flera stora vägar i landet – särskilt inför helgen.
Nyheter Sigtuna kommun noterar i maj den lägsta ungdomsarbetslösheten sedan februari 2020. Det visar den senaste månadsstatistiken från Arbetsförmedlingen.
Notiser SMHI har utfärdat en varning för hög brandrisk i skog och mark under fredagen den 14 juni. I Sigtuna kommun gäller varningen för samtliga delar av kommunen – med undantag för de västra områdena, väster om Garnsviken.
Nyheter Sommarlovet är här och med det fylls Sigtunas strandbad av både badsugna barn och lediga vuxna. Den senaste mätningen av vattentemperaturerna visar att badsäsongen nu är i gång, även om temperaturen i vattnet fortfarande är något försiktig.
Nyheter Ett nytt torg i den estländska staden Rakvere har fått namnet Sigtunaplatsen, som ett tack till Sigtuna kommun för det långvariga vänortssamarbetet.
Blåljus En trafikolycka med fem personbilar inträffade på E4 i södergående riktning vid trafikplats Rosersberg under tisdagsförmiddagen. Olyckan skedde i det vänstra körfältet, mellan av- och påfarten.
Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).
Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.
Politik Sigtuna kommun ritar om kartan inför nästa val. Ett nytt valdistrikt tillkommer och tre andra justeras – allt för att följa reglerna om hur många röstberättigade som får finnas i ett distrikt, och för att göra det enklare för folk att ta sig till sin vallokal.
Blåljus Polisen varnar nu för en våg av bedrägerier riktade mot äldre personer i norra Storstockholm. Under de senaste dagarna har flera fall rapporterats i Sigtuna, Sollentuna och Upplands Väsby där personer blivit lurade att lämna ifrån sig bankkort, koder och andra värdesaker.
Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.