Märsta IK hämtade in underläge 1-3 till 3-3. Foto: Arkivbild/Jamshid Jamshidi

Oavgjort i premiären för Märsta

Nye tränaren Dante Lugo fick med sig en poäng från matchen borta mot Lidingö: - Jag är nöjd med attityden och individuella prestationer, säger Dante till märsta.nu

Märsta IK fick en mardrömsstart på Lidingövallen då hemmalaget per omgående tog ledningen. Nye tränaren Dante Lugo har inför matchen varnat för Lidingö som han tror kan bli ett topplag.
– De har långa och stora spelare, lite klumpiga och fula i spelet, två killar på topp var bra, särskilt nummer nio (Kamara, reds anm).

Tvåmålsunderläge
Efter 25 minuters spel var det dock kvitterat sedan Andreas Munther nickat fram en frispark till Fredrik Lindberg som distingt sköt in bollen i mål. I andra kom nya mål från hemmalagets sida och MIK var illa ute då Lidingö ledde med 3-1 med en kvart kvar. Dante Lugo fick då fart via två byten och Lindberg reducerade till 3-2 och därefter kom 3-3 via Gökay Altüner på en frispark.
– Vi var nära fler mål och ville gå för vinst. men jag är nöjd eftersom det var en svår match. Jag gillar inte att möta ett sådant lag. Vi saknade Jacke (Gustafsson) också, han hade behövts, summerade Lugo.

Skånela vidare i USM efter storsegrar

Handboll Skånelas damjuniorer tog sig vidare i USM efter helgens spel i Uppsala. Laget vann samtliga fyra matcher i grupp 15, mot Uppsala, Boden, Hellton och Tallen, och säkrade därmed en direktplats till steg 3.

herrallsvenskan

Skånela körde över Enköping i premiären

Handboll Skånela rivstartade säsongen i herrallsvenskan genom att besegra Enköping med klara siffror. Redan i paus stod det 21–13 i Vikingahallen, och till slut skrevs segersiffrorna till 36–23.

division 5

Rosersbergs IK ny serieledare i division 5

Fotboll Rosersbergs IK tog en tung seger i toppmötet borta mot Almunge och kliver därmed upp som ny serieledare i division 5. Laget toppar tabellen på målskillnad tillsammans med Enköpings IS.

EXTRA

Märstasonen Jesper Östlund ny förbundskapten för Kosovo

Handboll Jesper Östlund från Märsta tar över som ny förbundskapten för Kosovos herrlandslag i handboll. Östlund, som har en bakgrund både som spelare och tränare i Skånela, är numera tränare för Hallby i den svenska högstaligan – ett uppdrag han kommer att kombinera med sitt nya ansvar för Kosovos landslag.