Foto: Jamshid Jamshidi

Oavgjort i den första åttondelen

Skånela och AMO Handboll spelade oavgjort i den första åttondelen av Svenska Cupen. Returen sker på tisdag.

Skånela spelade oavgjort mot Amo HK i åttondelsfinalen av ATG Svenska Cupen i en spännande match som slutade 29-29. Matchen började med tre tidiga mål från Skånela genom shoot-out. Hemmalaget fortsatte att dominera och ledde med 5-0, men Amo HK kämpade sig tillbaka och ledde till och med med 15-14 i halvtid.

I den andra halvleken var det jämnt mellan lagen, och Amo HK tog tillfällig ledning med 25-21. Skånela kämpade sig tillbaka och hade en chans att avgöra med ett sju meters kast, men Amos målvakt räddade det avgörande skottet. Matchen slutade 29-29.

Skånela visade upp ett starkt försvarsspel, men hade ibland problem med avsluten. Tyvärr var publiksiffran låg med endast 143 åskådare på grund av det fina höstvädret.

Nästa match spelas redan på tisdag i Alstermo, där det kommer att avgöras vilket lag som går vidare till kvartsfinalen. David Källemyr utsågs till hemmalagets ”Matchens lirare” av kvällens matchsponsor Heat Restauranger AB, medan Erik Östling fick utmärkelsen för bortalaget.

Målen för Skånela gjordes av Linus Wärnmark (6), Anton Nilsson (6), Gusten Montonen (4), David Källemyr (4), Emilio Lahdo (4), Gustav Näslund (3), Jesper Forslund (1) och Filip Tapper (1).

Denna text genererades med en textrobot

Erik Koinberg vinnare i Slaget om Stockholm på Arlandastads GK

golf Juniorgolfen i Sigtuna kommun visade styrka förra veckan när deltävlingen i Slaget om Stockholm spelades på Arlandastads Golfklubb. Hemmaklubbens Erik Koinberg, som representerar Arlandastad GK, gick segrande ur elitklassen efter en imponerande avslutningsrunda på 5 under par.

Fina framgångar för Kim Taekwondo på Lomma Cup

kampsport Kim Taekwondo avslutade tävlingssäsongen starkt med sex medaljer vid årets upplaga av Lomma Cup. Klubben ställde upp med 13 deltagare, varav tio nybörjare och tre avancerade, i vad som blev sista tävlingen före sommaruppehållet.

division 4

Märsta IK kvar som jumbo efter förlust mot Bälinge

Fotboll Märsta IK fick se sig besegrade med 2–0 borta mot Bälinge i lördagens match. Hemmalaget tog ledningen redan i den 15:e minuten genom Hannes Andersson, som även fastställde slutresultatet med sitt andra mål i den 70:e minuten.

U23-landslaget tränade i Märsta inför landskamper

Fotboll Sveriges U23-landslag i fotboll gjorde ett stopp i Märsta under måndagen för ett träningspass på SATS innan avfärd från Arlanda. Träningen är en del av förberedelserna inför två kommande landskamper mot Spanien och Italien.

Idrottsinitiativet kommer till Skånela IF

Handboll Idrottsinitiativet, ett ideellt nätverk, vars syfte är att verka för att skapa bättre förutsättningar för idrotten i kommunerna, gör nu ett nedslag hos Skånela IF. Satsningen vill stärka föreningsidrottens roll i samhället, med särskilt fokus på områden där barn och unga har svårare att hitta in i föreningslivet. En av de som deltar i arbetet är Dan Sundblad, tidigare rektor på Arlandagymnasiet.

division 4

Håbo FF besegrade Märsta IK med 3–0

Fotboll Håbo FF tog en klar seger på hemmaplan när laget besegrade Märsta IK med 3–0. Matchen avgjordes redan i den första halvleken där hemmalaget gick upp till en tvåmålsledning, båda målen signerade Lucas Madsen.

Beslut om fotbollstält väntas på måndag

Fotboll Kommunstyrelsen väntas på måndag ta ställning till förslaget om att inleda en förstudie om att uppföra ett fotbollstält i Märsta. Syftet är att skapa bättre träningsmöjligheter under vinterhalvåret för föreningslivet, särskilt för barn- och ungdomsverksamhet.

Wings HC med på Tre Kronors nya matchtröja

Ishockey När Tre Kronor spelar träningslandskamper mot Finland den 17 och 18 april kommer laget att bära en ny typ av matchtröja – där klubbmärken från spelarnas moderföreningar utgör en del av de klassiska kronorna på bröstet. Bland de utvalda föreningarna finns Wings HC Arlanda.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening