Genrebild

Oavgjort för Sigtuna mot Rådmansö

Ludvig Harryzon kvitterade på övertid och Sigtuna var även närmast segern borta mot Rådmansö men fick nöja sig med en poäng.

I en dramatisk match borta mot Rådmansö lyckades Ludvig Harryzon kvittera på övertid och säkra en poäng för sitt Sigtuna IF. Trots en stark säsong ser det nu ut som att Sigtuna får ge upp jakten på andraplatsen efter detta 1-1-resultat.

Rådmansö tog ledningen i den 38:e minuten och såg länge ut att gå mot seger. Sigtuna IF hade ytterligare ett mål inne, men det blev avblåst för offside efter att Nicholas Otieno Omondi nickat in en frispark. Den assisterande domaren såg dock en offside i situationen.

Sigtuna IF:s nästa match är hemma mot Danmark på Ansgarsvallen, fredag klockan 19.30.

division 5

Rosersbergs IK ny serieledare i division 5

Fotboll Rosersbergs IK tog en tung seger i toppmötet borta mot Almunge och kliver därmed upp som ny serieledare i division 5. Laget toppar tabellen på målskillnad tillsammans med Enköpings IS.

EXTRA

Märstasonen Jesper Östlund ny förbundskapten för Kosovo

Handboll Jesper Östlund från Märsta tar över som ny förbundskapten för Kosovos herrlandslag i handboll. Östlund, som har en bakgrund både som spelare och tränare i Skånela, är numera tränare för Hallby i den svenska högstaligan – ett uppdrag han kommer att kombinera med sitt nya ansvar för Kosovos landslag.