1-1 på straffFoto: Magnus Granhagen
Fredrik Lindberg på språngFoto: Magnus Granhagen
Så nära var det 2-1Foto: Magnus Granhagen

Oavgjort för MIK trots drömstarten

Märsta IK fick en drömstart mot Håbo med mål redan efter tre minuter, men tappade spelet i andra och även två viktiga poäng: - Vi kommer inte upp i standard, sa tränare Kaj Eskelinen efter matchen.

Inför ca 100 åskådare i sommarvärmen spelade Märsta-Håbo 1-1. 1-0 kom efter att Philip Alouch skickat in en frispark i området som Ahmad Alsayed var sist på i röran framför målvakten. Sen var det mediokert spel från båda håll och inga riktigt heta chanser även om MIK var det spelförande laget. Håbo ett friläge som Viktor Elfström räddade först och returen på mållinjen tog en lagkamrat hand om.

Tidigt i andra hade MIK chans att trycka in både en och två bollar men missade, istället stack Håbo emellan och Märsta drog på sig en straff som var onödig då Håbospelaren var på väg ut ur straffområden när han blev nedsparkad. Elfström var chanslös på straffen och 1-1 ett faktum. MIK fortsatte trycka på för seger men kom inte närmare än några halvchanser som Håbo kunde rensa undan.

Tränare Kaj Eskelinen var inte helt nöd med prestationen men tar gärna med sig poängen även om han hade hoppats på tre. Ett orostecken är att MIK tappat ledningar både mot ESK och Håbo:
– Det är kraftig vind i första och vi har motvind, tyvärr kommer vi inte upp i standard, det är dålig rörelse och för mycket kladd på bollen. Sen är det små marginaler, Håbo är inte dåliga utan kämpar. Jag är besviken på att vi inte får upp tempot, analyserar Kaj Eskelinen.

Närmast väntar derby mot FC Arlanda som förlorade med 3-0 borta mot Vallentuna:
– Vi har bra chans att få med oss ett bra resultat i om vi kommer upp i nivå, nu har vi fått en bra start i serien med 3-1-1, säger Eskelinen.

Målet
Alsayed (3)

Kim Taekwondo med starka prestationer på Slovenia Open

kampsport I helgen deltog Kim Taekwondo i Slovenia Open G2 i Ljubljana med landslagsaktuella Izabella Källstrand och Nazaah Waliullah, samt Tea Karlberg som debuterade i ny viktklass. Tävlingen är G2-klassad, vilket innebär att det delas ut dubbla rankingpoäng jämfört med G1.

EXTRA

Anthony Nyberg matchhjälte för Karlskoga

Ishockey Märstasonen Anthony Nyberg fick en oväntad chans i Hockeyallsvenskan – och tog den. När han vaktade målet mot Modo på söndagen svarade han för 17 räddningar på 18 skott och hyllades efteråt som matchhjälte.

Jesper Wahlberg kan bli Årets cyklist

Cykel Jesper Wahlberg från Märsta BMX är en av de 13 nominerade till utmärkelsen Årets cyklist 2025. Nu öppnar omröstningen där allmänheten kan vara med och påverka vilka som prisas.

damallsvenskan

Skånela tog viktig seger mot Redbergslid

Handboll Skånela vann med 29–27 i damallsvenskan efter en jämn och svängig match i Vikingahallen. I och med segern lämnade laget platsen under strecket och kliver upp på negativ kvalplats med tre omgångar kvar att spela.