Foto: Insändarbild

Nytt valdistrikt i Sigtuna – och flera ändringar inför valet 2026

Sigtuna kommun ritar om kartan inför nästa val. Ett nytt valdistrikt tillkommer och tre andra justeras – allt för att följa reglerna om hur många röstberättigade som får finnas i ett distrikt, och för att göra det enklare för folk att ta sig till sin vallokal.

Det blir förändringar i några valdistrikt samt att ett nyt distrikt tillkommer. Totalt kommer kommunen nu att ha 28 valdistrikt.

I Norra Sigtuna slås Prästängen ihop med det tidigare distriktet, efter en uppdelning av det som tidigare hette Prästängen/Ragvaldsbo/Stadsängarna. Ändringen görs för att hålla antalet väljare på en lagom nivå. Samtidigt planeras nya vallokaler – Norra Sigtuna/Prästängen kommer att rösta i Hällsboskolan, medan Ragvaldsbo/Stadsängarna får Engelska skolan som ny röstningsplats. Det betyder att invånarna i Stadsängarna får närmare till sin vallokal än tidigare.

Även i Steningeområdet blir det förändringar. Det tidigare distriktet Steninge Slottsby/Östra Steninge delas upp i två, eftersom det vuxit sig för stort. Östra Steninge blir därmed ett helt nytt valdistrikt. Från och med nästa val kommer de som bor i Steninge Slottsby att rösta i Steningehöjdens sporthall, medan de i Östra Steninge går till Galaxskolan – en förändring som också gör vägen till vallokalen kortare för många.

Bakom förändringarna ligger också en befolkningsprognos från Statistiska centralbyrån som visar att antalet röstberättigade i kommunen fortsätter att öka de kommande åren.

ambulanskrisen

Så ska Ambulanskrisen lösas

Politik Finansregionrådet Aida Hadžialić (S) satt på måndagen i möte med Vårdförbundet och Kommunal för att diskutera och hitta lösningar på krisen inom ambulanssjukvården där det i Sigtuna kommun förra veckan saknades personal till ambulansen.

Varning för skyfall – risk för översvämningar

Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för skyfallsliknande regn i Östra Svealand, vilket inkluderar Sigtuna kommun. Varningen gäller från natten mot tisdag den 29 juli klockan 01.00 och sträcker sig fram till klockan 19.00 samma dag.

Polisens medborgarlöften – Inga utsatta områden

Blåljus Polisen i lokalpolisområde Sollentuna har ingått en överenskommelse med kommunerna Sigtuna, Sollentuna och Upplands Väsby för att öka tryggheten i det offentliga rummet och minska brottsligheten. Avtalet gäller till och med 2026, med möjlighet till förlängning.

161 brottsanmälningar i Sigtuna under vecka 29

Blåljus Polisen har tagit emot 161 anmälningar om misstänkta brott i Sigtuna kommun under vecka 29, alltså perioden 14–20 juli. Av dessa rör 83 anmälningar händelser som ska ha inträffat under själva veckan, medan övriga gäller tidigare tillfällen.

Fortsatt stor extremt stor brandrisk

Notiser SMHI har utfärdat ett meddelande om stor till lokalt extremt stor risk för skogsbrand i stora delar av Svealand, däribland Sigtuna kommun. Varningen gäller torsdagen den 26 juli från midnatt till klockan 23.00.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening