Barn- och ungdomsnämnden har fastställt skolupptagningsområdena för hösten 2019. Bland annat får boende i Granby gehör för sin vädjan om att få tillhöra S:t Pers skola.
I samband med ett sammanträde i Barn- och ungdomsnämnden i måndags fastställdes skolupptagninsområdena. Skolorna S:ta Gertruds skola och S:t Pers skola fick delvis förändrade upptagningsområden, detta sedan det förra året framkom kritik mot att barn boende på landsbygden i västra Sigtuna skulle hamna i S:ta Gertruds skola, en mil bort, istället för S:t Pers skola, 6 km bort.
Detta medför en del förändringar för adresser i centrala Sigtuna som hamnade på S:t Per trots att de hade aningen närmare till S:ta Gertruds skola. Några adresser på Tingvallavägen flyttas även från Centralskolan till Tingvallaskolan, samt att några adresser på Arenberga flyttas till Norrbackaskolan.
För barn boende i Skepptuna kommer de som ska börja åk 7 få skoltillhörighet Centralskolan istället för Ekillaskolan.
Ung & Student Sultan Abu-Tayea, elev i årskurs ett på teknikprogrammet vid Svea gymnasium i Sollentuna, har tilldelats 50 000 kronor i investeringskapital för sin affärsidé DriveClean – en mobil biltvättstjänst där bilen rengörs med ånga direkt på plats hos kunden.
Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.
Politik Nyligen visade statistik att Sigtuna kommun har låg lärarbehörighet i skolorna. Nu föreslår Liberalerna drastiska åtgärder för att höja behörigheten.
Nyheter Polisen i region Stockholm har tillsammans med samtliga kommuner i Stockholms län, inklusive Sigtuna kommun, skickat ut årets trygghetsmätning till invånare mellan 16 och 85 år. Syftet är att undersöka hur trygga medborgarna känner sig och hur många som utsatts för brott.
Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.
Nyheter Andelen personer som varit utan arbete i minst ett år i Sigtuna kommun var i stort sett oförändrad i mars jämfört med samma månad förra året. Det visar Arbetsförmedlingens senaste månadsstatistik.