Hadi Hassan, Karim Yaghleji och Sencer Soguk slåss om samma bollFoto: Jamshid JamshidiMbye Camara var piggast för dagen i ArlandaFoto: Jamshid JamshidiMarcos Flores jagar William PousetteFoto: Jamshid JamshidiPousette skapade oreda i Arlandas försvarFoto: Jamshid JamshidiMaik Aslan gjorde mål men fick syna det röda kortet efter slutsignalen.Foto: Jamshid Jamshidi1-0 för Arlanda i 28:e minuten.Foto: Jamshid Jamshidi
Nytt poängtapp för Arlanda
Arlanda tappade på nytt poäng mot ett bottenlag då Rimbo i matchens slutminuter kvitterade till 2-2.
Det var ingen klang och jubel föreställning de ca 60 i publiken bjöds på i ”derbyt” mellan Arlanda-Rimbo. Mail Aslan kunde dock ge Arlanda ledningen efter 28 minuter, den varade dock väldigt kort då gästernas William Pousette kvitterade minuter därpå. I andra hade Arlanda ett spelövertag men de heta chanserna uteblev, Rimbo var samtidigt bra i omställningarna och var flera gånger nära att få in en boll bakom George Moussan. Men till slut kom 2-1 via Sencer Soguk som chippade bollen över en utrusande rimbokeeper. Det såg ut att sluta med seger men Rimbos forcering gav resultat. Dock ett ganska turligt mål. Det blev en lång lyftning från egen backlinje som backlinjen i Arlanda missbedömde och sekunder därpå rann Pousette igenom och 2-2 var ett faktum. En klar mesräkning för Arlanda som nu tappat poäng hemma mot Rimbo och Gimo som ligger i botten av tabellen. Man är dock med i racet där uppe även om Vaksala och IFK Uppsala kan dra iväg denna omgång.
Fotboll Haris Curovac från Märsta blir ny förbundschef för Upplands Fotbollförbund. Han tillträder tjänsten den 15 juni: - Jag är väldigt stolt och hedrad över att få ta över uppdraget att leda förbundet, säger Haris i ett uttalande.
kampsport I helgen deltog Kim Taekwondo i Slovenia Open G2 i Ljubljana med landslagsaktuella Izabella Källstrand och Nazaah Waliullah, samt Tea Karlberg som debuterade i ny viktklass. Tävlingen är G2-klassad, vilket innebär att det delas ut dubbla rankingpoäng jämfört med G1.
Handboll Skånela förlorade hemmamatchen mot Drott i damallsvenskan. Gästerna vann till slut med 29–26 efter att ha haft ledningen större delen av matchen.
kampsport Kim Taekwondo deltog i helgen i Bulgaria Open i Sofia. Tävlingen samlade omkring 1 500 deltagare från hela världen som gjorde upp om globala rankingpoäng.
Ishockey Märstasonen Anthony Nyberg fick en oväntad chans i Hockeyallsvenskan – och tog den. När han vaktade målet mot Modo på söndagen svarade han för 17 räddningar på 18 skott och hyllades efteråt som matchhjälte.
Cykel Jesper Wahlberg från Märsta BMX är en av de 13 nominerade till utmärkelsen Årets cyklist 2025. Nu öppnar omröstningen där allmänheten kan vara med och påverka vilka som prisas.
Ridning Sigtunabygdens ryttarförening arrangerade disco i ridhuset på Sigtuna ridskola under fredagskvällen den 27 februari. Totalt deltog 65 barn, ungdomar och ledare. Den yngsta deltagaren var två år.
skidor På söndag avgörs det 102:a Vasaloppet. Inför årets lopp är tio åkare från klubbar i Sigtuna kommun anmälda, enligt en sammanställning som Newsworthy gjort av samtliga resultat sedan 1991.
Handboll Skånela IF och herrlagets huvudtränare Tim Lindqvist har enats om en kontraktsförlängning över nästa säsong. Beslutet innebär fortsatt kontinuitet på tränarsidan i herrlaget.
Handboll Skånela vann med 29–27 i damallsvenskan efter en jämn och svängig match i Vikingahallen. I och med segern lämnade laget platsen under strecket och kliver upp på negativ kvalplats med tre omgångar kvar att spela.