Nytt nederlag för Märsta IK

Spånga besegrade Märsta IK på Modgårdsvallen med 2-0 inför drygt 100 åskådare i den soliga försommarkvällen.

Märsta IK fortsätter sin nedåtgående trend med en 0-2-förlust hemma mot Spånga på ett soligt Midgårdsvallen. Laget har nu gått över en och en halv månad utan seger i Division 3, med endast en poäng på sex matcher sedan premiärvinsten mot GUSK.

I den senaste matchen tog Spånga en tidig ledning och utökade till 2-0 precis innan första halvlekens slut. Denna förlust placerar Märsta IK farligt nära jumboplatserna i tabellen.

På torsdag väntar ett viktigt Upplandsderby borta mot BKV Norrtälje, ett streckmöte som kan bli avgörande för Märsta IK:s fortsatta kamp i serien.

EXTRA

Anthony Nyberg matchhjälte för Karlskoga

Ishockey Märstasonen Anthony Nyberg fick en oväntad chans i Hockeyallsvenskan – och tog den. När han vaktade målet mot Modo på söndagen svarade han för 17 räddningar på 18 skott och hyllades efteråt som matchhjälte.

Jesper Wahlberg kan bli Årets cyklist

Cykel Jesper Wahlberg från Märsta BMX är en av de 13 nominerade till utmärkelsen Årets cyklist 2025. Nu öppnar omröstningen där allmänheten kan vara med och påverka vilka som prisas.

damallsvenskan

Skånela tog viktig seger mot Redbergslid

Handboll Skånela vann med 29–27 i damallsvenskan efter en jämn och svängig match i Vikingahallen. I och med segern lämnade laget platsen under strecket och kliver upp på negativ kvalplats med tre omgångar kvar att spela.

Sigtunarännet planeras till den 15 februari

Sport Planeringen pågår inför årets Sigtunarännet. Trots en vinter som hittills inte varit optimal för skridskoåkning ser arrangören just nu förutsättningar för att kunna genomföra loppet.