Nytt medborgarlöfte om ökad trygghet i Valsta och Märsta
Polisen och Sigtuna kommun avser teckna ett medborgarlöfte för att minska brottsligheten och öka tryggheten i Valsta och Märsta.
Ett nytt medborgarlöfte mellan Polisen och Sigtuna kommun ska hanteras i Kommunstyrelsen på måndagen. I löftet framgår att polisen kommer fokusera på att minska brottsligheten och öka tryggheten för invånarna i Valsta och Märsta.
Bakgrunden till det är att medborgarna och medarbetarna i kommunen upplever just Valsta och Märsta som de mest otrygga och brottsutsatta. Främst är det ungdomar och unga män i grupp som skapar otryggheten.
Tillsammans ska Polisen och Sigtuna kommun fortsätta och fördjupa de trygghetsskapande åtgärderna. Polisen kommer arbeta för att identifiera unga narkotikamissbrukare/säljare på utsatta platser. Man ska också ha riktade insatser mot narkotikahandeln i Valsta och Märsta samt samverka och stötta berörda fastighetsägare för en tryggare miljö. Även ökad synlighet med egna resurser och resurser från lokalsamhället ska genomföras.
Notiser En längre period med sträng kyla väntar i kommunen. Redan under de närmaste dygnen sjunker temperaturen till tvåsiffriga minusgrader, och kylan ser ut att hålla i sig i över en vecka.
Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.
Blåljus Trafiken på E4 i södergående riktning påverkas kraftigt efter en olycka i höjd med Knivsta under förmiddagen på lördagen. Flera fordon var inblandade i en så kallad kökrock.
Nyheter Ingress: PRO:s årliga prisundersökning av matkassar visar fortsatt stora skillnader i matpriser runt om i landet. I årets kartläggning deltog dock inga butiker i Sigtuna, Märsta eller Rosersberg.
Politik Vänsterpartiet i Märsta–Sigtuna har träffat märstabon Ayla och hennes familj för att uppmärksamma konsekvenserna av dagens migrationsregler. Partiet menar att hennes situation visar behovet av en mer långsiktig och rättssäker migrationspolitik.
Politik Moderaterna har fastställt sin lista till fullmäktige, den toppas inte oväntat av kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson - Jag tackar för förtroendet att få toppa listan och tycker det är väldigt positivt att vi har en så bra mix av både nya och erfarna kandidater, säger han i ett uttalande.
Politik Liberalerna i Sigtuna kommun har lämnat in både en fråga till kommunfullmäktige och ett initiativärende till utbildningsnämnden om möjligheten att använda statliga bidrag för att införa eller utveckla tvålärarsystem i grundskolan.
Nyheter Antalet vuxna i Sigtuna kommun med skulder hos Kronofogden har ökat under de senaste åren. Vid årsskiftet 2025/2026 hade 2 519 personer skulder, jämfört med 2 000 under pandemiåret 2020.
Nyheter Antalet anmälda vapenlagsbrott ökade i Sigtuna kommun under 2025, samtidigt som flera andra brottstyper minskade. Det visar en genomgång av Brottsförebyggande rådets preliminära statistik som Newsworthy har gjort.