Gunnas Strömmer (M)Foto: Kristian Pohl/Regeringskansliet
Olov Holst (M), utsattes för hot 2021.Foto: Pressbild

Justitieministern lägger fram nytt lagförslag

I veckan gick Olov Holst (M) ut i media och berättade om hoten mot honom under 2021 samt att det rådde oklarheter kring vem som skulle stå får hans säkerhet. Nu tydliggör regeringen att lokalpolitiker ska skyddas på samma sätt kommuner och regioners anställda.

Regeringen arbetar för ett lagförslag som ska stärka säkerheten för politiker på kommunal och regional nivå, i linje med skyddet som redan finns för anställda. Bakgrunden till förslaget är erfarenheter från bland annat Olov Holst, kommunstyrelsens ordförande i Sigtuna, som blev måltavla för dödshot från kriminella nätverk 2021.

Detta ledde till stora säkerhetsinsatser, inklusive polisbevakning och övervakningskameror, men väckte även frågan om långsiktigt ansvar för sådana åtgärder, vilket i dagsläget är oklart för förtroendevalda. Med det nya förslaget klargörs att kommuner och regioner ska ha samma ansvar för att skydda politiker som för sina övriga anställda.

Justitieminister Gunnar Strömmer menar att förslaget är viktigt för att säkra tryggheten för de som representerar medborgarna och att skyddet behövs för att försvara demokratin. Regeringen förväntas lägga fram propositionen i början av nästa år, vilket skulle stärka skyddet för politiker som engagerar sig i frågor som ofta rör kriminalitet och korruption.

Läs mer: Hot mot Holst

kyrkovalet

Kyrkovalet närmar sig – så kan du påverka

Nyheter Mellan den 8 och 21 september hålls kyrkovalet i Svenska kyrkan. Då får medlemmar över hela landet möjlighet att rösta om vilka som ska styra kyrkan under de kommande fyra åren – både lokalt och nationellt.

Nattpendeltåg till Märsta, Rosersberg och Arlanda från augusti 2026

Nyheter Resenärer i kommunen kan se fram emot fler pendeltågsavgångar nattetid. Från och med augusti 2026 inför Region Stockholm ett pilotprojekt med utökad nattpendeltågstrafik på sträckan Södertälje–Uppsala via Stockholm City. Satsningen omfattar bland annat Märsta, Rosersberg och Arlanda, och genomförs för att göra kollektivtrafiken mer tillgänglig dygnet runt.

Sigtunaliberalerna positiva till ny partiledare

Nyheter Simona Mohamsson föreslås som ny partiledare för Liberalerna efter Johan Pehrsson. Ett besked som Liberalerna i Sigtuna kommun ser positivt på: - Simona står för en tydlig liberal riktning och har modet att ta de viktiga debatterna, uppger gruppledare Pernilla Bergqvist.

EXTRA

Upphandling av simhallar stoppas

Nyheter Sigtuna kommun avbryter upphandlingen om extern drift av kommunens simanläggningar. Beslutet fattades av kultur- och fritidsnämnden den 22 maj med motiveringen att konkurrensen i upphandlingen varit begränsad och att det inkomna anbudet inte uppfyllde kraven på kostnadseffektivitet.

Första maj uppmärksammades på Sätuna torg

Nyheter 1 maj arrangerade Socialdemokraterna i Sigtuna kommun ett Första maj-firande på Sätuna torg i Märsta. Samlingen inleddes klockan 10.30 vid Pergolan på Stationsgatan 2 och innehöll tal, musik och grillning.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Nyheter Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Tillför 30 miljoner för att korta vårdköer

Nyheter Region Stockholm planerar att tillföra 30 miljoner kronor till Karolinska Universitetssjukhuset för att korta ner vårdköerna. Beslutet väntas tas vid hälso- och sjukvårdsnämndens möte den 15 april.

Fler vårdbesök och kortare väntetider i Stockholmsvården under 2024

Nyheter Region Stockholm rapporterar en ökning av vårdinsatserna under 2024. Enligt årsredovisningen som antogs av regionstyrelsen på tisdagen genomfördes totalt 649 000 fler vårdbesök jämfört med året innan – både i offentlig och privat regi. – Stockholmarna får mer vård än tidigare och väntetiderna har minskat. Det är ett styrkebesked, säger finansregionrådet Aida Hadžialić (S).

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening