De nya beställningsskärmarna på Sky CityFoto: Pressbild/McDonalds

Nytt koncept för McDonalds Sky City

McDonalds i Sky City öppnar upp ett nytt system där maten tillagas på beställning och gästerna serveras sedan vid borden: - Det känns väldigt roligt att öppna upp McDonald’s Sky City igen. Med vårt nya beställnings- och tillagningssystem och bordsservering erbjuder vi våra gäster en ännu bättre restaurangupplevelse, säger franschisetagaren Roland Edin.

Restaurangen i Sky City blir den första McDonaldsrestaurangen av sitt slag i landet där gästerna beställer via skärmar och sedan går och sätter sig vid ett bord. Maten serveras när den är klar. Det nya systemet där maten tillagas på beställning väntas minska matsvinnet med 20 procent.

McDonalds Sky City har även flyttalt trappa ner till markplan i Sky City. Efter ombyggnationen får den 149 sittplatser:
– Det känns väldigt roligt att öppna upp McDonald’s Sky City igen. Med vårt nya beställnings- och tillagningssystem och bordsservering erbjuder vi våra gäster en ännu bättre restaurangupplevelse. Med en bred meny med något gott för alla är vi ett prisvärt och välsmakande alternativ på Arlanda och vi ser fram mot att välkomna våra gäster hit igen, säger Roland Edin, franchisetagare för McDonald’s Sky City.

Taco Bar öppnar på Sätuna

Kultur & Nöje Taco Bar etablerar sig i Märsta och öppnar till hösten 2025 en restaurang i de nybyggda husen på Sätuna, Stationshusen. Det blir den första av kedjans restauranger i kommunen, och satsningen görs av ett erfaret franchiseteam med etableringar sedan tidigare i Stockholms innerstad.

Brännbollsturnering i Märsta

Kultur & Nöje Lördagen den 7 juni arrangeras brännbollsturneringen Brännplattan Open 2025 på gräsytorna framför Vikingahallen i Märsta. Turneringen genomförs av Skånela IF i samarbete med O’Learys och Festspecialisten.

Humbacken öppnar för säsongen

Kultur & Nöje Den 11 januari är det dags för säsongspremiär i Humbacken. Liften startar klockan 10.00 på lördag, och backen håller sedan öppet mellan 10.00 och 16.00 under både lördag och söndag.

Märstaartisten 25 släpper ny låt

Kultur & Nöje Den 25 oktober släpper Märstarapparen 25 sin nya singel "Burna Boy" och i samband med spelningarna kommer han att ta sv sig masken.som markerar en ny riktning i hans musikaliska karriär.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening