Det nya hotellet ska stå bredvid Clarion HotelFoto: Pressbild/Chioce Hotels

Nytt hotell blir ännu större

Det nya Comfort Hotel som byggs på Arlanda utökas från 463 till 503 rum och blir både Nordens största flygplatshotell och ett av Stockholms största.

Det nya hotellet som norska Choice kommer att äga utökas med 40 rum, därmed blir det med sina 503 rum det största flygplatshotellet i Norden och ett av de största i Stockholm.
– Arlanda flygplats är en framgångssaga. Flygplatsen växer så att det knakar och vi med den. Nu bygger vi ut hotellet redan innan första spadtaget för ursprungshotellet är taget. Det här skärper Stockholms och Sveriges konkurrenskraft och jag är väldigt stolt över att vi får vara en del av det arbetet, säger Petter Stordalen, ägare av Choice Hotels.

Choice äger sedan tidigare Clarion Hotel på Arlanda och även Quality på Eurostop. Anledningen till att man ökar antalet rum är för att Arlanda växer och planerar att fortsätta växa de närmaste åren. Hotellet kommer att vara 14 våningar och inrikta sig på fritidsresenärer och familjer inom kategorin Affordable luxury.

Ny konceptbutik öppnar på Arlanda

Näringsliv Den 20 mars öppnar konceptbutiken Depart.A.Mental på Arlanda, en butik där varumärken kan hyra in sig under en period och få tillgång till butiksyta, personal och skyltning.

Klart med ny VD till Destination Sigtuna

Näringsliv Destination Sigtuna har utsett Sylvia Nylin till ny vd. Hon kommer närmast från tjänsten som vd på Destination Kalmar och har lång erfarenhet inom besöksnäring och destinationsutveckling.

SAS fortsätter satsning på inrikestrafiken på Arlanda

Näringsliv SAS har återupptagit flyglinjen mellan Arlanda och Kalmar Öland Airport som en del av sin strategi att förbättra förbindelser inom Sverige och till resten av världen. Linjen pausades 2023 på grund av låg efterfrågan, men SAS ser nu potential för en hållbar satsning.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening