Nytt drönarlarm på Arlanda

För tredje dagen i rad rapporteras det om drönare som stör Arlanda.

Drönare har återigen observerats vid Arlanda, vilket är tredje dagen i rad som sådana rapporter kommer in rapporterar Aftonbladet. Luftfartsverkets Eric Casselberg bekräftar att drönarobservationerna har påverkat trafikmönstret, men det har inte lett till några förseningar i flygtrafiken. Det är ännu oklart om det rör sig om en eller flera drönare. Polisen har också fått uppgifter om en observation, men det är för tidigt att säga exakt vad det handlar om. Flygplatsens verksamhet, inklusive starter och landningar, fortgår som vanligt enligt tidningen

Fortsatt hög nivå av viltolyckor i Sigtuna

Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.

budget 2026

Sigtunas budget för 2026 antagen – satsningar och sänkt skatt

Politik Sigtuna kommunfullmäktige har antagit mål och budget för 2026. Beslutet innebär satsningar på kultur- och fritidsliv, renoveringar av idrottshallar och skolmiljöer samt fortsatta insatser för trygghet och integration. Samtidigt sänks kommunalskatten med 20 öre till 19,50 procent.