Det nya datacentretFoto: Pressbild

Nytt datacenter planeras i Arlandastad

Det planeras för ett nytt datacenter i Arlandastad. Arlandastad Group har tecknat en avsiktsförklaring med evroc för att utveckla centret bestående av 3400 kvadratmeters byggrätt.

Arlandastad Group och det framväxande molntjänstföretaget evroc har undertecknat en avsiktsförklaring för att skapa ett samägt bolag och utveckla en fastighet med 3 400 kvadratmeters byggrätt. Denna strategiska allians strävar också efter att försegla ett 15-årigt hyresavtal med ett av bolagen inom evroc-koncernen.

”evroc är ett spännande bolag med en stark inriktning på hållbar utveckling. Tillsammans med evroc ser vi fram emot att äga och utveckla en fastighet som förväntas få global uppmärksamhet och bli en ny symbol för Stockholm med sin arkitektoniska design,” sade Dieter Sand, VD för Arlandastad Group. Detta partnerskap markerar det fjärde samägda bolaget för Arlandastad Group på bara två år och förväntas accelerera utvecklingen i deras etableringsområden.

evroc planerar att investera 6 miljarder kronor de kommande åren för att utveckla detta center. Nästa steg inkluderar byggandet av flera hyperskala datacenter i olika europeiska länder, som strävar efter att leverera hög säkerhet, låg latens och förnybar energi till sina användare. Det planerade datacentret i Arlandastad Groups Explore Arlandastad är det första av sitt slag i Europa.

”Vi tar nu nästa steg i molntjänsternas utveckling kopplat till AI-revolutionen. Vårt mål är att detta datacenter ska bli en symbol för hållbarhet, teknik och arkitektur. Att placera det här på en strategisk plats som Arlandastad är en central del av vår strategi,” kommenterade Mattias Åström, VD och grundare av evroc.

Datacenter har historiskt sett haft betydande miljöpåverkan och står idag för omkring 2,5 procent av de globala växthusgasutsläppen. evroc siktar på att skapa världens mest miljövänliga moln genom att integrera AI och hållbarhet i varje aspekt av verksamheten, från byggnaden och den fysiska infrastrukturen till strömförsörjningen, återvinning av överskottsvärme samt IT-infrastruktur, operativsystem, plattformar och applikationer. Detta initiativ är en del av deras övergripande strävan att minska branschens miljöpåverkan och forma en grönare digital framtid.

Tips för dig som ska flytta mellan Märsta och Stockholm

Partner Att flytta mellan Märsta och Stockholm är ett vanligt steg, oavsett om man söker stadens puls eller ett lugnare boende. Ofta handlar det om en lägenhetsflytt, och då är det flera praktiska detaljer som påverkar hur smidigt allt går – särskilt i flerfamiljshus.

Att orka med skiftjobbet på Arlanda

Partner På Arlanda kan ett skift börja före gryningen, sluta sent, eller vara förlagt på natten. Dessutom kan tempot växla snabbt beroende på trafiksituationen, och då är det lätt att tappa både energi och skärpa innan passet är över.

Vilken certifiering krävs för att bli personlig tränare i Sverige?

Partner Att bli personlig tränare i Sverige innebär mer än bara ett träningsintresse, det kräver rätt certifiering för att du ska kunna arbeta professionellt och bli anställningsbar på gym eller anlitad som egenföretagare. Utbildningskraven varierar kraftigt beroende på licens, arbetsgivare och om du vill jobba i Sverige eller utomlands.

Rosersbergaren Elin kan bli Årets VD

Näringsliv Elin Ingves Pyk från Rosersberg är nominerad till Årets VD 2025 i kategorin små företag. Hon är vd för Sevan och Sevan Hummus Factory, som har verksamhet i Rosersberg, och är en av tre finalister till utmärkelsen.

Comfort Hotel Arlanda utses till Comfort Hotel of the Year

Näringsliv Comfort Hotel Arlanda har återigen utsetts till Comfort Hotel of the Year under Strawberrys årliga Vinterkonferens, som hölls den 10–11 januari. Utmärkelsen delades ut inför tusentals medarbetare från hela Norden och är den tredje gången hotellet tar emot priset.

Minskad inrikestrafik påverkar Arlanda

Näringsliv Antalet resenärer på det svenska inrikesflyget har minskat kraftigt, vilket även märks på Arlanda, enligt en rapport från Transportstyrelsen. Jämfört med åren före 2019 har antalet passagerare nästan halverats.