Foto: Swedavia

Nytt avtal mellan Swedavia och Singapores största flygplats

Swedavia, som äger Arlanda flygplats, och Changi Airport Group har skrivit ett samarbetsavtal som ska bidra till utvecklingen av framtidens flygplatser.

Avtalet undertecknades av Jonas Abrahamsson, vd för Swedavia, och Jayson Goh, chef för flygplatsdrift på Changi Airport Group, under Singapore-Sweden Royal Business Forum.

Samarbetet handlar om att dela kunskap och erfarenheter för att förbättra flygplatsernas funktioner och upplevelser. Fokus ligger på tre områden: att göra resan smidigare och bättre för kunder, att använda mer teknik och automatisering för att effektivisera driften och att skapa mer hållbara och miljövänliga flygplatser.

Jonas Abrahamsson beskriver samarbetet som mycket positivt och ser fram emot att arbeta tillsammans för att utveckla flygplatser som är moderna, hållbara och ger en bra upplevelse för resenärerna. Avtalet är ett viktigt steg för att förbättra både kundservice och miljöarbetet på flygplatser i Sverige och Singapore.

Från V75 till V85 – hästspelets stora omstart

Partner I oktober förra året försvann ett spelkoncept som präglat svenska lördagar i över tre decennier. V75 är borta, ersatt av V85. Det är mer än ett namnbyte – det är ett svar på djupgående förändringar i hur Sverige spelar.

Tapwell etablerar logistik i Rosersberg

Näringsliv Tapwell flyttar sin logistik till Rosersberg. Bolaget har tecknat ett långsiktigt avtal om drygt 4 000 kvadratmeter i en fastighet som ägs av Prologis. Inflyttning planeras till 1 juni 2026.