Foto: Jamshid Jamshidi

Nytida får etablera LSS-boende i Märsta

Sigtuna är en av många kommuner i landet som har brist på LSS-boenden, först om fem år väntas behovet vara täckt.

Hem & Hyra har kartlagt läget bland kommunerna för LSS-boende. Undersökningen visar att de flesta av länets kommuner har brist, 162 av 290 kommuner. Sigtuna är en av dessa kommuner som på en undersökning svarat att det råder underskott idag och om två år, först om fem år väntas man vara ikapp.

Nyligen beviljades Nytida AB tillstånd av Inspektionen för vård och omsorg om att få etablera LSS-boende på Ekilla. En verksamhet som riktar sig till personer med utvecklingsstörning, autism eller autismliknande tillstånd. Nytida kommer ha plats för sex personer enligt beslutet från Inspektionen för vård och omsorg som skickats till Äldre- och omsorgsnämnden.

valet2026

Munkholmen och Valsta sticker ut i partiernas väljarstöd

Politik Inför höstens kommunval i Sigtuna har Newsworthy gått igenom hur stödet för partierna varierar mellan olika delar av kommunen. Bilden är tydlig: vissa områden är starka fästen för respektive parti, medan andra i princip är svaga zoner.

valet2026

(S) efterlyser samling för polisstation

Politik Socialdemokraterna i Sigtuna vill att kommunen ska bli ett eget lokalpolisområde. I en motion till kommunfullmäktige lyfter partiet behovet av ökad polisiär närvaro och ett närmare samarbete mellan polis och kommun.