Foto: Jamshid Jamshidi

Nytida får etablera LSS-boende i Märsta

Sigtuna är en av många kommuner i landet som har brist på LSS-boenden, först om fem år väntas behovet vara täckt.

Hem & Hyra har kartlagt läget bland kommunerna för LSS-boende. Undersökningen visar att de flesta av länets kommuner har brist, 162 av 290 kommuner. Sigtuna är en av dessa kommuner som på en undersökning svarat att det råder underskott idag och om två år, först om fem år väntas man vara ikapp.

Nyligen beviljades Nytida AB tillstånd av Inspektionen för vård och omsorg om att få etablera LSS-boende på Ekilla. En verksamhet som riktar sig till personer med utvecklingsstörning, autism eller autismliknande tillstånd. Nytida kommer ha plats för sex personer enligt beslutet från Inspektionen för vård och omsorg som skickats till Äldre- och omsorgsnämnden.

Utvisningen av Ayla

Tonårsutvisningarna pausas – Andrum för Ayla

Nyheter Regeringen har beslutat att tillfälligt pausa de så kallade tonårsutvisningarna i väntan på ny lagstiftning. Beskedet ger nytt hopp för många unga i Sverige – bland dem 21-åriga Ayla från Märsta som länge levt med oro över sin framtid.