Jets arrangerade camp med Kouvala IndiansFoto: Insändarbild/Arlanda Jets

Nysatsning på ungdomsverksamheten i Jets

Arlanda Jets gör en nysatsning på ungdomsverksamheten och bjöd i helgen in finska Kouvala Indians.

Mikael Hanna är headcoach i Arlanda, tillsammans med Robin Jutwreten gör föreningen en nysatsning på ungdomsverksamheten i Jets. I helgen bjöd man in finska Kouvala Indians U13-lag.
– Otroligt kul att vi kunde välkomna Kouvola Indians till Midgårdsvallen och anordna en så rolig och utvecklande dag för spelarna. Definitivt säsongens höjdpunkt för oss och våra spelare, säger Mikael Hanna.

Syftet var att ge Jets ungdomar en upplevelse och stärka relationerna mellan lagen för att i framtiden förhoppningsvis anordna nya camper. Jets välkomnar nya spelare till verksamheten och man uppmanar intresserade att höra av sig.

division 5

Rosersbergs IK ny serieledare i division 5

Fotboll Rosersbergs IK tog en tung seger i toppmötet borta mot Almunge och kliver därmed upp som ny serieledare i division 5. Laget toppar tabellen på målskillnad tillsammans med Enköpings IS.

EXTRA

Märstasonen Jesper Östlund ny förbundskapten för Kosovo

Handboll Jesper Östlund från Märsta tar över som ny förbundskapten för Kosovos herrlandslag i handboll. Östlund, som har en bakgrund både som spelare och tränare i Skånela, är numera tränare för Hallby i den svenska högstaligan – ett uppdrag han kommer att kombinera med sitt nya ansvar för Kosovos landslag.