Christian Surer och Valentin Karademir

Nysatsning i Märsta Syrianska

Märsta Syrianska satsar på att etablera sig i femman med nya spelare och en ny styrelse.

Förra veckan gjorde Märsta Syrianska klart med Valentin Karademir, Christian Surer och Aleksandar Iskandar. Tre nyförvärv som man tror ska etablera dem i femman.
– Vår målsättning är att etablera oss i div 5 för att sedan kunna ta klivet upp. Med tanke på våra nyförvärv som inkluderar Alex Iskander, Christian Surer, Valentin Karademir och fler på ingång kommer detta vara möjligt samt att vi har fått behålla vår stomme från föregående år.

Nya i styrelsen är Alfons Daoud och Thomas Gunes, sedan tidigare sitter Andi Gunes i styrelsen, Göran Gunes är ordförande. Märsta Syrianska är vana att vara i toppen av serierna då man avancerat från sjuan och sexan, men fjolåret i femman blev tungt. Man fick ändå behålla en plats i feman till slut. Laget spelar i Division 5 Norra och möter Bälinge på lördag på bortaplan.

damallsvenskan

Seger även för damerna

Handboll Skånelas damlag tog sin första seger för säsongen genom en klar bortavinst mot HK Drott i Halmstad.

Planer på tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts

Fotboll I en skrivelse som Kommunstyrelseförvaltningen tagit fram föreslås att den påbörjade förstudien för en tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts. Beslutet grundar sig på flera praktiska och ekonomiska hinder som tidigt framkommit i processen.

hockeyettan

Wings nollades mot Borlänge

Ishockey Wings åkte på en tung förlust hemma mot Borlänge med 0–4 efter en match där gästerna visade sig vara det starkare laget.

Pantzar i VM-kvaltruppen

Basket Sigtunafostrade Melwin Pantzar är en av nyckelspelarna i det svenska herrlandslaget i basket, som nu laddar för nästa VM-kval. Pantzar, som till vardags spelar i spanska Bilbao, har hittills gjort 42 landskamper för Sverige.

EXTRA

Wings får uppskov med betalning till kommunen

Ishockey Wings HC får mer tid på sig att betala sina skulder till Sigtuna kommun. Kultur- och fritidsnämnden har beslutat att ge klubben ett års paus i avbetalningsplanen och skjuta upp årets hyresbetalning på 300 000 kronor till december 2025.