Foto: Insändarbild

Nysatsning för Märsta Wado Karate i nya lokaler

Märsta Wado Ryu Karateklubb – en möjlighet för både ungdomar och vuxna att lära sig självkontroll och disciplin

Märsta Wado Ryu Karateklubb grundades 1997 och tränar under ledning av Sensei Marcos Checa, som har 5:e dan svart bälte. Klubben har sedan starten välkomnat både barn, ungdomar och vuxna som vill prova på något annorlunda – i det här fallet karate.

Den första träningslokalen låg i Sätuna gymnastiksal, men idag tränar klubben i nya Centralskolans gymnastiksal. Det är en möjlighet för alla som vill träna karate att göra det, oavsett ålder.

Karate är en kampsport som ingår i de s.k. budo-arterna. Teknikerna som används i en kamp utförs med maximal styrka och snabbhet där fullständig självkontroll eftersträvas. Inom budo-filosofin är respekt, ödmjukhet och disciplin nyckelord. Karate är en fostrande sport där man kan lära och träna hela livet. Enligt legenden har karate sina rötter i 300-talets Indien och spreds sedan till Kina. På 1300-talet hade kampsporten nått den japanska ön Okinawa där den sedan utvecklades. Vissa ser karate som en konst, medan andra enbart som motion och självförsvar.

Denna text genererades med en textrobot

Brons för SMGK på Rikstvåan

notiser Sigtuna Märsta Gymnastikklubbs Svart2-trupp tog hem en bronsmedalj i Rikstvåan, öppen klass, vid en tävling i Gävle. I klassen deltog totalt 12 lag.

bildextra

Så blir nya handbollsarenan

Handboll Planerna på en ny arena vid Vikingafältet tar ett steg framåt. Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott gav klartecken till ärendet den 31 mars.

Mårtensson blir assisterande sportchef i Örebro Hockey

Ishockey Örebro Hockey förstärker sin sportsliga ledning och välkomnar Tony Mårtensson som ny assisterande sportchef. Mårtensson, ursprungligen från Märsta och boende i Sigtuna, har de senaste åren arbetat i Linköpings organisation som sportchef.

Kim Taekwondo med starka prestationer på Slovenia Open

kampsport I helgen deltog Kim Taekwondo i Slovenia Open G2 i Ljubljana med landslagsaktuella Izabella Källstrand och Nazaah Waliullah, samt Tea Karlberg som debuterade i ny viktklass. Tävlingen är G2-klassad, vilket innebär att det delas ut dubbla rankingpoäng jämfört med G1.

EXTRA

Anthony Nyberg matchhjälte för Karlskoga

Ishockey Märstasonen Anthony Nyberg fick en oväntad chans i Hockeyallsvenskan – och tog den. När han vaktade målet mot Modo på söndagen svarade han för 17 räddningar på 18 skott och hyllades efteråt som matchhjälte.