Anna Nygårds stannar i Skånela i två år till. Foto: Magnus Granhagen
Nygårds förlänger med Skånela
Anna Nygårds har valt att stanna kvar i Skånela över nästa säsong: - Kontinuiteten viktig för oss i det lagbygge som pågår och det är skönt att Anna vill försätta sin karriär i Skånela, uppger tränaren Fredrik ”Chippen” Söderberg
Skånela som befinner sig i slutskedet av säsongen med stundande avslutning i Allsvenskan och kvalspel till Elitserien har gjort klart med Anna Nygårds för nästa säsong. Skånela uppger på sin hemsida att man vill göra klart med 14 platser i truppen redan under mars månad och sedan ska man lämna dörren öppen för 3-5 spelare under våren, spelare som kommer från egna leden eller utifrån. Om man ska värva så ska de ta plats i startuppställningen annars är det fokus på egna talanger som gäller.
Anna har redan gjort två säsonger i Skånela IF och förlänger med ytterligare två år. Tränaren Fredrik ”Chippen” Söderberg säger att Anna är viktig i lagbygget som pågår, att hon är en pådrivare och en bollskicklig spelare som han ser stor utvecklingspotential i, han är säger på att hon kommer fortsätta ta kliv framåt. Sedan tidigare är det klart att talangen Kristin Thorleifsdottir lämnar efter säsongen.
kampsport Kim Taekwondo deltog i helgen i Bulgaria Open i Sofia. Tävlingen samlade omkring 1 500 deltagare från hela världen som gjorde upp om globala rankingpoäng.
Ishockey Märstasonen Anthony Nyberg fick en oväntad chans i Hockeyallsvenskan – och tog den. När han vaktade målet mot Modo på söndagen svarade han för 17 räddningar på 18 skott och hyllades efteråt som matchhjälte.
Cykel Jesper Wahlberg från Märsta BMX är en av de 13 nominerade till utmärkelsen Årets cyklist 2025. Nu öppnar omröstningen där allmänheten kan vara med och påverka vilka som prisas.
Ridning Sigtunabygdens ryttarförening arrangerade disco i ridhuset på Sigtuna ridskola under fredagskvällen den 27 februari. Totalt deltog 65 barn, ungdomar och ledare. Den yngsta deltagaren var två år.
skidor På söndag avgörs det 102:a Vasaloppet. Inför årets lopp är tio åkare från klubbar i Sigtuna kommun anmälda, enligt en sammanställning som Newsworthy gjort av samtliga resultat sedan 1991.
Handboll Skånela IF och herrlagets huvudtränare Tim Lindqvist har enats om en kontraktsförlängning över nästa säsong. Beslutet innebär fortsatt kontinuitet på tränarsidan i herrlaget.
Handboll Skånela vann med 29–27 i damallsvenskan efter en jämn och svängig match i Vikingahallen. I och med segern lämnade laget platsen under strecket och kliver upp på negativ kvalplats med tre omgångar kvar att spela.
skidor Gustaf Berglund från Sigtuna, 27 år, gjorde sin OS-premiär på herrarnas 10 km + 10 km Skiathlon i längdskidåkning. Han slutade på 39:e plats, 3.17 efter segraren.
Handboll Skånela vann bortamatchen mot Aranäs med 30–25 i herrallsvenskan. Efter en jämn inledning tog gästerna kommandot och hade en trygg ledning redan i paus.
Sport Planeringen pågår inför årets Sigtunarännet. Trots en vinter som hittills inte varit optimal för skridskoåkning ser arrangören just nu förutsättningar för att kunna genomföra loppet.
Basket Basketspelaren Melwin Pantzar är uttagen till herrlandslagets trupp inför det kommande VM-kvalfönstret i slutet av februari och början av mars. Landslaget ställs då mot Estland i ett viktigt dubbelmöte.
Handboll Skånela IF:s damer lämnade lördagens bortamatch mot HF Karlskrona utan poäng trots en stark vändning i andra halvlek. Matchen i damallsvenskan slutade 33–31 till hemmalaget.
Handboll Skånela IF kliver in i steg 3 av USM med stärkt självförtroende efter flera segrar under vintern. I helgen väntar tre matcher på två dagar, där laget hoppas ta nästa steg i turneringen.
Sport Inför de olympiska vinterspelen i Milano och Cortina d’Ampezzo har Newsworthy kartlagt svenska OS-deltagare genom tiderna. Genomgången visar att flera vinterolympier har koppling till Sigtuna kommun.