Foto: Pressbild

Nybygget växer med ännu ett hus

Nybygget i Arlandastad växer och har tecknat avtal med Älvsbyhus som ska uppföra ett visningshus på området.

På Nybygget mellan Arlanda och Arlandastad har ett 20-tal hustillverkare uppfört visningshus för att visa upp för potentiella husköpare. Det senaste tillskottet är Älvsbyhus som är en av de största aktörerna på husbyggeri i landet. Deras hus blir färdigt till våren.
– På Nybygget strävar vi efter att ha ett stort och varierat utbud att erbjuda våra besökare. Hit ska man komma för att jämföra produkter, bli överraskad av hus man inte kände till, få upp ögonen för olika lösningar, kunna botanisera bland såväl små fritidshus som stora villor och träffa hustillverkarnas kunniga säljare för råd och tips i processen att välja rätt hus, kommenterar Camilla Yngfalk, platschef på Nybygget.

Arlanda rankas som Europas punktligaste storflygplats

Näringsliv Swedavia redovisar ett fortsatt positivt resultat för årets tredje kvartal, med ökad nettoomsättning och förbättrat rörelseresultat. Bolaget uppger att efterfrågan på flygresor ökade både inrikes och utrikes, samtidigt som de kommersiella intäkterna steg.

Quality Hotel Arlanda XPO prisas för fjärde året i rad

Näringsliv Quality Hotel Arlanda XPO fortsätter att imponera i hotellbranschen. För fjärde året i rad har hotellet utsetts till Sweden’s Leading Conference Hotel av World Travel Awards, ett pris som hyllar framstående insatser inom turism och gästupplevelser världen över.

Terminal 5 blev Catwalk – Firade modevecka

Näringsliv Runt om i världen pågick modeveckor och så även på Sveriges största flygplats, Arlanda. Under fredagen förvandlades Terminal 5 till en stor catwalk för en dag när butikerna på flygplatsens nya Marknadsplats visade upp höstens mode för förbipasserande resenärer.