En hel del kan återvinnas som vanligt i fyrfackskärlen som finns i alla bostadshus. Foto: Daniel Iskandar
Nyårsfirandets skräp bör återvinnas
Nyårsfirandet är en glädjefylld tradition men lämnar ofta mycket skräp efter sig, som fyrverkerirester, tomtebloss, konfetti och champagneflaskor.
Håll Sverige Rent poängterar vikten av att ta hand om avfallet på rätt sätt för att skydda miljön. Fyrverkerirester som brunnit ut kan kastas som brännbart avfall, medan oanvända fyrverkerier bör hanteras säkert via återförsäljare, återvinningscentraler eller Polisen. Svävande lyktor är vackra, men kan skada djur om de landar på fel plats. Metalltrådarna från lyktor ska återvinnas som metallskrot och papper i pappersåtervinningen.
Marschaller och värmeljus kräver också noggrann sortering. Metallkoppar från marschaller kan återvinnas som metallförpackningar, medan stearinrester slängs i hushållssoporna. För värmeljus är det viktigt att separera vekeshållare från metallkoppar för att underlätta korrekt återvinning. Tomtebloss kan enkelt kastas i hushållssopor eller brännbart avfall när de svalnat.
Konfetti, partytutor och partyhattar ska också hanteras rätt. Konfetti hör hemma i hushållssoporna, men förpackningarna kan återvinnas. Plastkonfetti är förbjudet utomhus, så det är viktigt att välja miljövänliga alternativ. Champagneflaskor sorteras som glas, med färgat och ofärgat glas separat. Aluminiumkorkar återvinns som metall, medan korkar av naturlig kork kan kastas i hushållssoporna.
Politik Kristdemokraterna i Sigtuna har presenterat sin valsedel inför det kommande valet. Partiet uppger att valsedeln nu är fastställd och har i samband med detta skickat in pressmaterial till lokala medier.
Blåljus En man som rest med ett inomeuropeiskt flyg störde personalen vid ankomsten till Arlanda på fredagsmorgonen. Polisen ryckte ut och tog hand om resenären.
Notiser Molly är det vanligaste hundnamnet i Sigtuna kommun, precis som i landet som helhet. Det visar ny statistik från Jordbruksverket, sammanställd av Newsworthy. Samtidigt sticker två namn ut lokalt – Emma och Lucy.
Notiser Pendeltågstrafiken på linje 41 påverkas av förseningar på grund av ett signalfel vid Märsta. Felet gör att tåg kan bli försenade, ställas in eller köra förbi vissa stationer med kort varsel.
Politik Sigtuna kommun planerar att köpa fastigheten på Stationsgatan 4 i Märsta, där bland annat Campino Pizzeria & Salladsbar och Fritidsbanken i dag har sina verksamheter. Byggnaden har tidigare rymt verksamheter som Golden Memories och Kung Carl.
Politik Liberalerna i Sigtuna kommun vill flagga för Grönland runt om i kommunen, mot bakgrund av USA:s presidents utspel om att USA behöver Grönland: - Grönland är ett självstyrande område med ett eget folk och en tydlig rätt till självbestämmande. Vi vill att Sigtuna kommun, precis som vi gör med Ukraina, även ska visa stöd för våra nordiska grannar när dessa rättigheter ifrågasätts, säger gruppledare Pernilla Bergqvist i ett uttalande.
Blåljus Polisen har under söndageftermiddagen en polisinsats i ett villamområde i Steninge:- Ett hus är avspärrat, säger en uppgiftslämnare till märsta.nu.