Nyans fick över en procent i 14 distrikt

märsta.nu rapporterade i söndags om distriktet Norra Valsta där Nyans fick cirka 6 procent av rösterna men i Södra Valsta var det över 8 procent som lade rösten på Nyans i valet till riksdagen.

Partiet Nyans drog tillbaka kandidaturen till kommunfullmäktige men man ställde upp i valet till riksdagen. Där var det flera distrikt som Nyans fick en betydande andel av rösterna. I Norra Valsta var andelen 6 procent och i Södra Valsta hela 8,45 procent. Man är femte största parti i Södra Valsta, större än KD, Liberalerna och Miljöpartiet. I 14 av 21 valdistrikt fick Nyans över en procent av rösterna. På Tingvalla fick man 5,26 till exempel samt Östra Norrbacka Rolsta 5,06 procent.

Här kan du läsa mer: Nyans fick 6 procent

budget 2026

Sigtunas budget för 2026 antagen – satsningar och sänkt skatt

Politik Sigtuna kommunfullmäktige har antagit mål och budget för 2026. Beslutet innebär satsningar på kultur- och fritidsliv, renoveringar av idrottshallar och skolmiljöer samt fortsatta insatser för trygghet och integration. Samtidigt sänks kommunalskatten med 20 öre till 19,50 procent.

Lokala liberaler på landsmötet i Karlstad

Politik Liberalerna i Sigtuna – Lars Naur, Helen Kavanagh Berglund och Bo Danielsson – deltar under hela dagen på partiets landsmöte för att rösta, debattera och bevaka frågor som påverkar både partiet nationellt och utvecklingen i Sigtuna kommun.

video

Bolid över Rosersberg

Nyheter En så kallad bolid drog in över Rosersberg under natten. Fenomenet kunde skådas strax före midnatt på fredagen.