Sigtuna kommun var första kommun i länet att erbjuda nyanlända etableringslån, nu hoppar allt fler kommuner på trenden: - När det uppstår glapp i statliga system är det inte rimligt att kommunen får ta kostnaderna, sa Mattias Askerson (M), ordförande i Utbildnings- och arbetsmarknadsnämnden, i ett pressmeddelande från Sigtuna kommun i mars.
I glappet mellan stöd som Migrationsverket och Försäkringskassan ger till nyanlända har Sigtuna kommun beslutat att ge lån, det handlar om den tiden tills Försäkringskassan ger aktivitetsstöd. Tills dess kan personer som saknar försörjning vända sig till kommunen för ekonomiskt bistånd.
Detta har tidigare varit ett bidrag från kommunen men nu har det omvandlats till lån som ska betalas tillbaka enligt ett pressmeddelande: – När det uppstår glapp i statliga system är det inte rimligt att kommunen får ta kostnaderna. Vi bedömer att införandet av etableringslån kommer att leda till minskade kostnader för kommunen och att det signalerar till staten att de måste ta sitt ansvar, säger Mattias Askerson (M), ordförande i Utbildnings- och arbetsmarknadsnämnden.
Nyheter I grundskolor i kommunen går det i genomsnitt 13 elever på varje lärare. Det är fler än rikssnittet på 12 elever per lärare, visar ny statistik från Skolverket.
Nyheter SMHI har utfärdat en gul varning för åska som gäller bland annat Sigtuna kommun på fredagskvällen. Mellan klockan 20 och 23 väntas kraftiga åskoväder med kortvarigt mycket hårda vindbyar, lokalt upp mot stormstyrka.
Nyheter En kvinnlig skådespelare, känd från flera stora filmer och tv-serier, åtalas misstänkt för att ha stulit en Chanel-parfym värd 1 575 kronor från en taxfreebutik på Arlanda i mars i år.
Nyheter Arbetslösheten i Sigtuna kommun är nu 9,2 procent, en ökning jämfört med förra året. I juli fick bara 124 personer jobb, vilket är årets lägsta notering enligt Arbetsförmedlingen.
Nyheter Kommunstyrelsens ordförande i Sigtuna, Mattias Askerson, har i ett brev till Region Stockholms ledning uttryckt oro över situationen inom ambulanssjukvården.
Nyheter SMHI varnar för hög risk för skogs- och markbrand i delar av östra Svealand, vilket inkluderar Sigtuna kommun. Risken bedöms som stor på många håll och kan snabbt förvärras vid torrt och blåsigt väder.
Nyheter Efter år av misslyckade försök att hålla kanadagässen borta från strandpromenaden och badplatserna i Sigtuna har en rävattrapp gjort susen – åtminstone för stunden.
Nyheter SOS Alarm tog emot 438 samtal om akuta polisärenden i Sigtuna kommun under juli. Det är något fler än det historiska snittet för månaden, som ligger på 395 samtal.
Nyheter Under juli tog SOS Alarm emot 17 samtal om trafikolyckor i Sigtuna kommun. Det är något över det historiska snittet för månaden, som ligger på 14 samtal.
Nyheter Svea hovrätt fastställer tingsrättens dom mot en man i 20-årsåldern från Märsta som dömts för bland annat försök till grovt våld mot tjänsteman.
Nyheter Svea hovrätt fastställer tingsrättens dom mot en man från Märsta som dömts för mordförsök på sin arbetsgivare. Händelsen inträffade på en byggarbetsplats i Sollentuna i samband med en konflikt om lön.
Nyheter Under juni och juli registrerade polisen 1 435 anmälningar om misstänkta brott i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 1 238 händelser som ska ha inträffat under sommarmånaderna. Den vanligaste brottskategorin var stöld utan inbrott.