Foto: Genrebild/Daniel Iskander

Nya uppgifter: Inga drönare bekräftade

Polisen har inte kunnat bekräfta uppgifter om drönare vid Arlanda under söndag, måndag och tisdag.

Under tre kvällar i rad har drönare rapporterats ha observerats över Arlanda, men polisen har ännu inte kunnat bekräfta om det verkligen rör sig om drönare rapporterar SVT Stockholm. Enligt Aftonbladet observerade skyddsvakter en drönare på tisdagskvällen, och polisen har upprättat en anmälan om brott mot luftfartslagen. Liknande händelser inträffade natten mot måndag och under måndagskvällen, och dessa utreds som brott mot både skydds- och luftfartslagen.

Polisen har ännu inte gripit någon, och presstalespersonen Robert Sennerdal påpekar att alla observationer är obekräftade. Att identifiera drönare i mörker är svårt och kan lätt förväxlas med flygplan, helikoptrar eller stjärnor. Försvarsmakten är informerad, men de är inte involverade i utredningen, som hanteras av polisen.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening