Conny Pettersson och Robert IsaksenFoto: Arlanda IBK

Nya tränare i Arlanda IBK

Arlanda IBK har gjort klart med tränarduo för kommande säsong. Det blir Conny Pettersson och Robert Isaksen som leder A-laget i Division 4.

Både Conny Pettersson och Robert Isaksen har ett förflutet i Arlanda IBK, den sistnämnda som spelare mean Conny tränat laget så sent som säsongen 2010/11. Klubbens ordförande Mattias Nordahl säger att ledarskapet är delat men att Conny kommer sköta den fysiska delen medan Robert står för det taktiska upplägget. Kontraktet med de båda löper över säsongen 16/17.
– Tillsammans bildar de ett fantastiskt tränarpar och deras goda samarbete är väldokumenterat. Med dessa killar får vi rutin, en välplanerad säsong och två riktiga kulturbärare som det är underbart att få hem, säger Mattias Nordahl till föreningens sajt.

EXTRA

Anthony Nyberg matchhjälte för Karlskoga

Ishockey Märstasonen Anthony Nyberg fick en oväntad chans i Hockeyallsvenskan – och tog den. När han vaktade målet mot Modo på söndagen svarade han för 17 räddningar på 18 skott och hyllades efteråt som matchhjälte.

Jesper Wahlberg kan bli Årets cyklist

Cykel Jesper Wahlberg från Märsta BMX är en av de 13 nominerade till utmärkelsen Årets cyklist 2025. Nu öppnar omröstningen där allmänheten kan vara med och påverka vilka som prisas.

damallsvenskan

Skånela tog viktig seger mot Redbergslid

Handboll Skånela vann med 29–27 i damallsvenskan efter en jämn och svängig match i Vikingahallen. I och med segern lämnade laget platsen under strecket och kliver upp på negativ kvalplats med tre omgångar kvar att spela.

Sigtunarännet planeras till den 15 februari

Sport Planeringen pågår inför årets Sigtunarännet. Trots en vinter som hittills inte varit optimal för skridskoåkning ser arrangören just nu förutsättningar för att kunna genomföra loppet.