Foto: Arkivbild

Nya tillslag av Polisen

Polisen genomförde en ny insats på onsdagen som en del av Operation Gimle: - Polisen jobbar vidare med de här beslagen för att knyta narkotikan till personer samtidigt som vi kartlägger kriminaliteten, säger polisinsatschef Martin Wallin i lokalpolisområde Sollentuna.

Operation Gimle går vidare i Märsta och på onsdagen genomfördes ännu en insats i Valsta. Polisen sökte med narkotikahund genom förra garage, källare och skogsområden efter narkotika ungt ett pressmeddelande. Man hittade framförallt cannabis och tramadol, en person kontrollerades och greps misstänkt för narkotikabrott.

Polisens arbete i Märsta och Valsta med fram för allt ökad synlighet, spaning, förhör och underrättelse arbete har pågått det senaste halvåret.
– Vi har sett en minskad narkotikaförsäljning. Nu fortsätter polisens arbete med ökad närvaro i området och låg toleransnivå vad gäller brott, säger polisinsatschef Martin Wallin.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening