Jens Hult, mitten, i samarbete med Amuse. På bilden även Sebastian Geels och Johanna Carlsson från Amuse. Foto: Instagram/Jens Hult

Nya tider för Jens Hult

Jens Hult meddelar att han tecknat kontrakt med skivbolaget Amuse och har en ny singel på gång.

Det har varit tyst kring Jens Hult ett tag. Men nu meddelar märstaartisten som slog igenom i Idol att han har ett nytt skivbolag, Amuse, och att en ny singel är på väg ut redan i juni, den heter troligtvis Om du vill ha mig. Amuse ger nya artister chans att nu ut via bland annat Spotify och andra kanaler, bolaget ägs av bland annat artisten Will-i-am.

julen 2025

Sigtuna julmarknad rankas som en av Sveriges bästa

Nöjesnyheter Sigtuna julmarknad placerar sig på åttonde plats i årets julmarknadsindex, som kartlägger landets mest uppskattade julmarknader utifrån omdömen, söktryck och tillgänglighet. Marknaden får totalpoängen 48,16 och rankas därmed högre än Julmässan på Kalmar slott, trots samma avrundade poäng.

Hampus Busk prisas – började sin bana på Sigtuna museum

Kulturnyheter Kulturhistorikern Hampus Busk tilldelas årets Clarence Morberg-pris för sitt arbete med att tillgängliggöra stadens historia och kulturarv för en bred publik. Priset delas ut för att uppmärksamma hans drivkraft att förankra samhällsbyggande i platsens historiska sammanhang.

Sigtuna 44:a i landet som konstkommun

Kulturnyheter Sigtuna kommun hamnar på plats 44 när årets ranking av landets konstkommuner presenteras. Rankingen görs av KRO/KIF och bygger på hur kommunerna arbetar med konst, kultur och stöd till konstnärer.