Foto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

Nya skolor i Valsta/Steningeområdet planeras

Efter nedläggningen av Valstaskolan kommer elever från Valsta/Steninge att omfördelas till Steningehöjden eller andra högstadieskolor i kommunen. Samtidigt planeras det för två nya F-9-skolor i området.

Det planeras för två nya skolor i Valsta/Steninge-området som ska kunna ta emot barn från förskoleklass upp till åk 9. En av skolorna ska ligga kring Valsta/Steningehöjden och en annan mellan Galaxen och nya Steninge slottsby som växer fram:
– Planerna för nya skolor och vad som ska hända med platsen där Valstaskolan står idag är inte helt klara, vi återkommer så fort vi har planerat allt klart, meddelar Pernilla Bergqvist (L) ordförande i Barn- och ungdomsnämnden.

Kommunens riktlinjer för skolskjuts gäller
Beskedet att lägga ner Valstaskolan har fått blandad respons, en del tycker det är bra andra att det är dåligt. Nu kommer elever i vissa fall att få längre till skolan, andra kortare. En förälder säger till märsta.nu att det viktiga är att barnen får bra undervisning. Förra året lades mellanstadieklasserna ner på Valstaskolan, en anledning var trygghetsproblematiken. De flesta av dessa elever har istället hamnat på Edda- eller Sagaskolan.
– Gällande skolskjuts så är det kommunens vanliga riktlinjer för skolskjuts som gäller. Vissa elever i upptagningsområdet kommer att få närmare till Steningehöjden och vissa elever kommer få lite längre men det är alltså de vanliga reglerna för skolskjuts som kommer att gälla, säger Pernilla Bergqvist.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Man åtalas för grovt olaga intrång på Arlanda

Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.

sommarlov

Mängder av aktiviteter i kommunen under sommarlovet

Ung & Student Sigtuna kommun har ett stort utbud av aktiviteter för barn och unga under sommarlovet 2025. I Märsta, Valsta, Sigtuna och Rosersberg arrangeras kostnadsfria eller subventionerade aktiviteter genom kulturförvaltningen, fritidsgårdarna, biblioteken och lokala föreningar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening