Nya rektorer på plats med ansvar för trygghetsarbete i skolorna
Otryggheten i skolorna ökat, och många elever har svårt att koncentrera sig och känner sig otrygga. Som en del i trygghetssatsningen har kommunen därför infört biträdande rektorer med ansvar för trygghet och studiero.
För att förbättra situationen har kommunen infört ett nolltoleransprogram mot våld, mobbning och normbrytande beteenden. Varje högstadieskola har anställt en biträdande rektor som fokuserar på trygghet och studiero, och dessa rektorer arbetar både strategiskt och operativt för att skapa en säker skolmiljö. De samarbetar med lärare och håller kontakt med vårdnadshavare för att förebygga problem. Trygghetsteam har också bildats för att hantera akuta situationer. En del av det bredare Tiopunktsprogrammet är en akutskola som skapats för elever med särskilt utmanande beteenden.
Nyheter Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott har beslutat att sänka hastigheten på flera gator i Sigtuna stad från 50 till 40 kilometer i timmen. Omskyltning planeras till sommaren.
Nyheter Svenska kyrkan i Märsta har genomfört en beredskapsövning för att klara verksamheten även vid större kriser. Under två dagar i början av mars testades arbetet helt utan el och diesel.
Nyheter Planer på ett pilotprojekt med självkörande pendeltåg växer fram i Sigtuna kommun. Sträckan som pekas ut går mellan Märsta, Rosersberg, Sigtuna och Stockholm Arlanda Airport – ett av de mest trafikerade områdena i norra länet.
Nyheter Hastigheten i Sigtuna stad kan sänkas från 50 till 40 km/h på flera gator. Frågan tas upp i kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott den 31 mars.