Stängningen av Aspvägen har medfört ökad trafik på Dragonvägen där det ligger flera förskolor och skolor. Foto: Daniel Iskander
Dragonvägen

Nya protester om Aspvägen

Boende på Arenberga har nu gått ihop och startat en namninsamling för att öppna upp Aspvägen, detta för att trafiken på Dragonvägen ökat sedan vägen stängdes av.

märsta.nu har flertal gånger rapporterat om problemen på Aspvägen sedan den stängdes av för genomfart. Istället har många som bor i Arenberga valt att åka genom Dragonvägen. Den officiella ståndpunkten för att stänga Aspvägen var att den ansågs trafikfarlig trots att den nyligen byggts om.

Sedan stängningen har trafiken på skoltäta Dragonvägen ökat. Nu reagerar förskolan Kanonkullen mot det tillsammans med HSB och Villaföreningen. Det senaste från kommunen i frågan var att en utredning skulle göras, enligt ett mail till redaktionen kommer denna utredning att presenteras 21:a mars.

De boende och Kanonkullens förskola har startat en namninsamling för att kommunen ska förbättra trafiksäkerheten på Dragonvägen och öppna Aspvägen igen:
– De hastighetsdämpande åtgärder som vidtagits de senaste åren har säkerligen genomförts i all välmening men de tycks ha haft motsatt effekt, istället för att bilisterna saktar ner inför busshållplatsen så tenderar de att öka hastigheten för att hinna före mötande trafik, står det på infon i namninsamlingen.

Vem som helst kan skriva under namninsamlingen och därefter presenteras den för kommunen. Bland kraven på åtgärder finns bland annat att farthinder anläggs både före och i busshållsåplatsen samt att det kommer upp skyltar.

EXTRA

Polis misstänker grov våldtäkt mot barn

Nyheter Omständigheterna kring det grova brottet som inträffade på Migrationsverkets återvändandecenter är fortsatt oklara, men nu verkar ändå brottsrubriceringen offentlig. Det rör sig om grov våldtäkt mot barn.

Risk för ishalka i Sigtuna kommun

Nyheter SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i Sigtuna kommun. Varningen gäller från onsdag kväll klockan 19.00 till torsdag morgon klockan 10.00.

A-traktorer ökar i kommunen

Nyheter Antalet A-traktorer i Sigtuna kommun har ökat de senaste åren, enligt statistik som Newsworthy sammanställt med uppgifter från Transportstyrelsen.